Неолітична революція. Повні уроки - Гипермаркет знаний
- Тип уроку
- мета уроку
- завдання уроку
- план уроку
- Вивчення нового матеріалу
- Фішки для допитливих
- Закріплення вивченого матеріалу
- Домашнє завдання
- Відеоматеріал до уроку
Гіпермаркет знань >> Історія >> Історія 10 клас >> Історія: Неолітична революція. повні уроки
Тип уроку
Урок-лекція з елементами бесіди
мета уроку
висвітлити поняття неолітичної революції і основні її прояви в первісному суспільстві
завдання уроку
- зацікавити учнів і мотивувати до навчального процесу
- висвітлити поняття неолітичної революції
- зробити висновки і узагальнення
- розповісти про "біотехнологічної революції" сучасності
- виявити загальні ознаки в цих двох здавалося б несумісних процесах (неолітична і зелена революція)
план уроку
- Привітання та мотивація
- Вивчення нового матеріалу
- Закріплення вивченого матеріалу
- Домашнє завдання
- Висновки і узагальнення
Хід уроку
Прийом 1. Привітання та оголошення теми
Привіт, дорогі учні! Сьогодні ми будемо вивчати поняття неолітичної революції. А точніше - повторювати, тому що в попередніх класах ми вже стикалися з цією темою. Запишіть її в зошити, будь ласка.
Прийом 2. Перевірка відсутніх
Хто з учнів сьогодні відсутній на уроці? З яких причин?
Вивчення нового матеріалу
Аналізуючи передумови аграрного перевороту, виникнення землеробства, український історик Ю. Павленко звернув увагу на три умови (не рахуючи самого факту кризи раннепервобитной мисливсько-збірного господарства). По-перше, наявність в середовищі таких видів рослин, які за своїми біологічними властивостями придатні до штучної селекції. По-друге, накопичення на базі багатотисячолітньої практики спеціалізованого збирання необхідного досвіду і винаходи досконалих знарядь праці, пов'язаних саме зі збором диких рослин. По-третє, перехід до осілого способу існування поблизу водних джерел завдяки інтенсифікації використання харчових ресурсів водойм, перш за все розвиток рибальства .
Файл: Iiiiiiiiissssssssssssttttttttt10-t5-1.gif
Неолітична революція і перехід до регулярного виробництва матеріальних благ супроводжували перевищення мінімально-необхідного рівня споживання і зростання надлишкового продукту. Наявність надлишкового продукту, регулярність його отримання поряд з осіло-землеробськими поселеннями були поштовхом до змін в організаційно-господарських відносинах первісного суспільства. Важливим організаційним елементом первісних форм господарства була їхня сімейна складова. Господарська організація первісного суспільства фактично визначалася таким господарським і соціально-культурним об'єднанням людей, як рід.
Рід є групою родичів, об'єднаних спільним походженням, мовою, ритуальними по материнській або батьківській лінії і усвідомленим визнанням себе нащадками єдиного предка (реального або міфологічного ). Поведінка людей в цьому об'єднанні регулювання спільною волею колективу, була закріплена мораллю роду, традиціями і звичаями. Рід як соціально-етнічна спільність спирався на відносини колективізму, зрівняльний розподіл і рівні права його членів. Спільна господарська діяльність - особливо полювання, збиральництво і рибальство, - що базується на родової організації, була надійним засобом досягнення мети спільного життя - безпеки і виживання.
У процесі переходу до осілості і виробничого господарства в системі общинно-родових відносин зростає роль парної сім'ї та сімейно-кланових груп, які перетворюються в первісні осередки осіло-землеробських громад. У цілісній системі общинно-родового господарства відбувається відносне відокремлення і самостійне функціонування сімейного господарства, яке формується в системі відносин первісного суспільства. З точки зору господарського аналізу сім'я - це група людей, яка проживає на спільній території, веде спільне господарство і перебуває в родинних стосунках або шлюбі. Сімейна організація господарства включала відносини трудової кооперації і статево-вікового поділу праці, виробництва розподілу суспільного продукту, спільного користування та первісних форм обміну. Під впливом функціонального поділу господарської діяльності і відносин власності спільного ведення господарства в системі сімейних відносин формується така господарська громада, як домогосподарство. На думку американського етнолога Леслі Уайта, саме домогосподарство було основною ланкою первісного суспільства.
Термін "домогосподарство" широко використовується в сучасній економічній теорії, але його історичні витоки мало досліджені. У первісному суспільстві домогосподарство представляло србою групу індивідів, ядром якого була сім'я, але в яку крім класичних представників сім'ї - чоловік, дружина, діти - входили і інші особи, що не були родичами.
Узагальнюючи уявлення про організаційні форми господарства після неолітичної революції, можна стверджувати, що вони формувалися під впливом як родових, так і домогосподарства факторів. Рід забезпечував найважливіші економічні , Соціальні та ідеологічні функції (захист і розподіл землі, трудова і матеріальна взаємодопомога, шлюбні норми поведінки та релігійне життя), а сім'я була ядром домогосподарства і забезпечувала відтворення членів роду і навчання. Всі члени домогосподарства разом, спільно володіли землею, тваринами та іншими засобами виробництва, спільно вели господарство і споживали вироблено.
Фішки для допитливих
"Зелена революція" і "біотехнологічна революція"
Аналізуючи нинішній стан сільського господарства світу, часто вживають поняття "зелена революція". Зелена, тому що зелений колір - це колір сільського господарства. Революція, тому що в сільському господарстві відбуваються широкомасштабні перетворення на основі сучасної агротехніки.
В США, Канаді , Великобританії та інших економічно розвинених країнах "зелена революція" відбулася ще перед Другою світовою війною і протягом перших післявоєнних десятиліть. Механізація сільськогосподарського виробництва, впровадження передової агротехніки, укрупнення фермерських господарств викликали небачений до того рівень продуктивності сільськогосподарської праці. "Зелена революція" згодом почала розгортатися і в країнах, що розвиваються. їх примітивне сільське господарство рухалося шляхом, який вже пройшли країни Заходу. А в розвинених країнах в цей час почався наступний етап "зеленої революції", під назвою "біотехнологічна революція", передбачає широке застосування біотехнології, комп'ютерів, нових засобів захисту рослин, способів обробки грунтів і т.д.
Закріплення вивченого матеріалу
1. Що таке "неолітична революція"?
2. Які основні характеристики НР ви можете назвати?
3. Назвіть три передумови аграрного перевороту.
4. Що таке "рід"?
5. У чому проявлялася спільна господарська сімейна діяльність?
6. Що таке "осілість"?
7. Поясніть терміни "сім'я" і "домогосподарство".
8. Що таке "зелена революція"?
9. Що спільного в зеленій і неолітичної революції? Чому вони обидві називаються революціями?
Домашнє завдання
- Вивчити матеріал за підручником
- Створити презентацію з 7-8 слайдів на вивчену тему.
Висновки і узагальнення
Значні зміни відбулися в епоху неоліту. Відбувся перехід від присвоїть ного типу господарства до відтворювального - землеробства і скотарства . Це був важливий етап в історії людства. Цей процес називають неолітичної революцією. В епоху неоліту удосконалюється техніка обробки каменю, крем'яних знарядь, винайдених в попередній період. Широке поширення знаходять крем'яні ножі, наконечники списів і стріл, поширюються знаряддя для обробки дерева. Господарським центром людей епохи неоліту був рід. У цей період завершується формування племені з усіма його рисами (родинні зв'язки, територія, мова і т.д.
Відеоматеріал до уроку
використані джерела
- Презентація до уроку "Первісна доба. Неолітична революція" по загальній історії в 10 класі. Автор: Непершин Галина Іванівна, вчитель історії суспільствознавства, ЗОШ № 15, м Балашов Саратовська область
- Урок по темі "Виникнення землеробства і скотарства" вчителя історії Сафіної Гульнари Ісламовни (www.sgi72.izmeri.edusite.ru)
- Алексєєв В. П. Історія первісного суспільства. - М., 2004
- Зібер М. І Вибрані економічні твори: У 2-х т.-Т. 2. Нариси первісної економічної культури. - М .: Соц.-екон. лит., 1959.
Над уроком працювали:
Непершин Г.І.
Сафіна Г.І.
Любименко В.В.
Скомпонувати і відредаговане Любименко В.В.
Поставити питання про сучасній освіті, висловити ідею або вирішити назрілу проблему Ви можете на освітньому форумі , Де на міжнародному рівні збирається освітня рада свіжої думки і дії. створивши блог, Ви не тільки підвищите свій статус, як компетентного викладача, але і зробите вагомий внесок в розвиток школи майбутнього. Гільдія Лідерів Освіти відкриває двері для фахівців вищого рангу і запрошує до співпраці в напрямку створення кращих в світі шкіл.
> Історія > Історія 10 клас
З яких причин?1. Що таке "неолітична революція"?
2. Які основні характеристики НР ви можете назвати?
4. Що таке "рід"?
5. У чому проявлялася спільна господарська сімейна діяльність?
6. Що таке "осілість"?
8. Що таке "зелена революція"?
9. Що спільного в зеленій і неолітичної революції?
Чому вони обидві називаються революціями?