Позакласний захід в 5-7-х класах по темі «Історія слов'янської писемності»

розділи: Позакласна робота

Мета заняття: ознайомити учнів з витоками виникнення слов'янської писемності.

завдання:

  • навчальні: узагальнити відомості, отримані на попередніх заняттях, формувати вміння коментувати, аналізувати історичні зміни, що відбувалися в писемності з плином часу;
  • розвиваючі: формувати духовно-моральну сферу особистості учня через уважне і вдумливе вивчення матеріалів з історії писемності;
  • виховні: пробудити інтерес до пізнання культури свого народу, культури інших народів світу.

Форми роботи учнів: фронтальні, індивідуальні.

Необхідне технічне обладнання: комп'ютер, проектор, екран.

хід заняття

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань

Мета: підготувати учнів до сприйняття нового матеріалу, актуалізувати раніше засвоєні знання.

Навчальна завдання: створення проблемної ситуації.

Призначення ребуса в назві теми - прогнозування назви розділу, мобілізація уваги дітей, створення емоційного настрою, що займає до роботи.

презентація .

На дошці:

І 100 '3 Я писемності

Вступне слово вчителя.

Колись народи були безписемними. Подекуди такі народи існує і в наш час. Як же вони обходилися без писемності. У кожного народу є свої сигнали - символи. Відгадайте, що позначають ці символи?

а) символ Олімпійських ігор;

б) символ медицини;

в) сигнал небезпеки;

г) рух по колу;

д) стоянка заборонена

У минулому столітті люди чули дзвін. Він міг бути сигналом радісних подій або сигналом тривоги.

Давним-давно на острові Крит жило чудовисько, наполовину людина, наполовину бик. Його звали Мінотавр. Кожні дев'ять років греки повинні були посилати йому страшну данину - сім юнаків і сім дівчат, яких він жер. Ніхто не міг перемогти Мінотавра. І ніхто не міг від нього врятуватися. Жив Мінотавр в лабіринті, в якому були такі заплутані коридори і переходи, що вийти з нього були було неможливо. І ось відважний юнак на ім'я Тесей вирішив позбавити людей від Мінотавра він спорядив корабель для відплиття на Крит на кораблі були різні вітрила: одні чорні, а інші білі. Перед тим як відплисти на Крит, Тесей домовився зі своїм батьком так. Колір вітрил, під яким корабель повернеться з плавання, буде сигналом перемоги або загибелі.

І ось сильний, розумний і відважний Тесей переміг Мінотавра, благополучно вибрався з лабіринту і відправився в зворотний шлях. Він був такий щасливий, здобувши перемогу, що зовсім забув про угоду з батьком, а той цілими днями стояв на березі, вдивляючись в морську далечінь, що зовсім забув про угоду з батьком. І ось щасливий Тесей наблизився до рідних берегів. Але ... його корабель йшов під вітрилами, які позначають поразку і загибель. Побачивши здалека корабель, і, розгледівши його вітрила, батько кинувся зі скелі в море і загинув.

I. Повідомлення теми і цілей заняття.

Вчора я пропоную здійснити подорож до музею Історії писемності ... Я буду екскурсоводом, а ви - моїми асистентами. Наша подорож розраховано на 3 екскурсії. В дорозі нам необхідно вести "Подорожній щоденник" (ПД.). У нього ми будемо заносити найважливіші відкриття.

Люди знають, хто придумав електродвигун і антибіотики, конституцію і комп'ютер . Але ці зміни, що змінили життя людства, ніколи не відбулися б, якби в давнину хтось, чиїх імен ми ніколи не дізнаємося, чи не винайшов писемність. Часи, коли не існувало писемності, так і називають - доісторичними. Перші кроки на шляху створення листи були зроблені людством 20-30 тисяч назад.

II. вступна бесіда

- Як розвивалося б людство, якби йому довелося передавати всю інформацію тільки усним способом?

- Чому виникла необхідність появи писемності? (Для збереження інформації.) Найкращий спосіб збереження інформації та передачі історичних знань - це писемність. Тому таку цінність для вчених мають письмові джерела.

- Які письмові джерела ви знаєте? (Хроніки, грамоти, договори, укази, щоденники, літописи.)

Отже: Письмові пам'ятники - це все типи записів, зроблені на різних матеріалах: камені, глині, дереві, бересті або папері.

III. Робота по темі заняття

1. "Предметне лист".

У стародавніх людей існували прості способи записувати події або передавати звістки. Якщо плем'я хотіло оголосити іншому війну, воно посилало йому спис або стрілу. А якщо мова йшла про світ, посилали тютюн та люльку на додачу або зелену гілку.

Давньогрецький історик Геродот розповідав, що коли могутній і непереможний перський цар Дарій I вів проти кочівників-скіфів війну, яка "затягувалася і кінця їй не було видно", скіфські царі відправили до Дарія вісника з дарами. Це були птах, миша , Жаба і п'ять стріл.

Перси запитали посланця, що означають ці підношення, але той відповів, що йому наказано тільки вручити дари і якомога швидше повертатися. Персам належало самим зрозуміти значення цих дарів ...

- Як би ви розгадали сенс послання?

Перси зібрали раду. Дарій вважав, що скіфи віддають себе в його владу і тому принесли йому в знак покори землю і воду, бо миша живе в землі, жаба живе у воді, птиця, швидка як кінь, - знак втечі, а стріли означають, що скіфи відмовляються від опору. Один з мудрих мужів, котрі супроводжували царя з ним не погодився. Він витлумачив послання скіфів зовсім інакше: "Якщо ви, перси, як птиці, не полетить в небо, або, як миші, які не зариєтеся в землю, або, як жаби, що не поскакає в болото, то не повернетесь назад, уражені цими стрілами" . Подальші події показали, що правий був саме цей мудрець: самовпевнений цар Дарій зазнав поразки від скіфів.

Колись з нього і почалася історія писемності.

- Чи зручний був такий спосіб письма? Чому? (Зрозуміти лист можна було по-різному.)

2. вампум і стос

Вампуми - це шнури з нанизаними на них раковинами різного кольору або пояса, сплетені з таких шнурів. Північноамериканські індійці використовували вампуми, щоб передавати інформацію. Кількість, колір і взаємне розташування раковин були значимі.

Своє стародавнє значення кольору зберегли і зараз. З ними ми стикаємося в самих різних ситуаціях. ворог викидає білий прапор - значить, просить перемир'я, людина весь в чорному - траур по померлому. Сигнали на кораблі, світлофор, маяк ...

Найпопулярніший вид предметної писемності стародавніх індійців - шнури з вузликами, які називалися - стос (вузол).

До основної, товстої мотузці в строго визначеному порядку прикріплялися більш тонкі шнури, кожен з яких мав свій колір, своє значення. Крім того, мали значення товщина і довжина шнурів, число і форма вузлів. За допомогою цих вузликів виражалося будь-яке число, а колір шнура позначав той чи інший предмет.

- Ви можете прочитати, що тут написано?

Прочитати такий лист було нелегко. Потрібно було звертати увагу на товщину шнурків і на те, як зав'язаний вузол, які вузли поряд.

3. Піктографія

- А чому на своїх перших малюнках люди малювали тварин?

Первісна людина малював не заради розваги, а для того, щоб передати якийсь зміст або відобразити подію. "Нам ніколи не дізнатися, як це відбувалося", - може бути, подумаєте ви. І все-таки був чоловік, який розповів нам про створення писемності так живо і барвисто, як ніби він бачив все сам. Це американський поет, який жив в минулому столітті, Генрі Лонгфелло. Свою книгу про вождя індіанців по імені Гайавата Лонгфелло назвав "Пісня про Гайавату". Російськими віршами її переказав письменник Іван Олексійович Бунін. Легендарний вождь індіанців горював про те, що люди не можуть передати своїм нащадкам те, що вони самі знають і вміють. Всі знання зникають - розчиняються в часі.

4. Робота з піктограмою

білий коло був знаком життя,
Чорний круг був знаком смерті;
Для землі намалював він
Фарбою лінію пряму,
Для небес - дугу над нею,
Для сходу - точку зліва,
Для заходу - точку праворуч,
А для півдня - на вершині.
Весь простір під дугою
білий день означало,
Зірки в центрі - час ночі,
А хвилясті смужки -
Хмари, дощ і негоду.

5. З'явилося лист - постало питання: "Як читати?"

Редьярд Кіплінг в казці "Як було написано першого листа".

"Дівчинка-яку-потрібно-гарненько-відшльопаю через щось-що-вона-така-пустунка". А просто її звали Таффи.

Одного разу вона вирушила зі своїм батьком до річки, щоб набити до обіду коропів. Але тут їм не пощастило: у батька зламалося спис. Таффи подумала, що добре було б послати мамі записку, щоб вона прислала нове спис.

Було дуже прикро, що ніхто з них не вмів ні читати, ні писати: в ті часи писемності ще не існувало.

В цей час по березі йшов Незнайомець, який не розумів їхньої мови. Таффи вирішила направити його до мами за списом. На шматку березової кори вона продряпайте акулячим зубом такі малюнки: тата зі зламаним списом в руці, інше спис, яке потрібно принести, самого незнайомця з списом в руці, щоб він не забув його принести. Щоб він легше знайшов дорогу, дівчинка намалювала бобрів, які зустрінуться на шляху. На останньому малюнку вона зобразила маму з списом в руці.

Таффи думала, що на цих малюнках все зрозуміло. Однак Незнайомець "прочитав" ці малюнки по-іншому. Він подумав, що батько Таффи - вождь племені і що він в небезпеці. "Якщо я не приведу плем'я цього великого вождя йому на допомогу, його вб'ють вороги, які підкрадаються з списами з усіх боків", - подумав він. (За ворогів зі списами він прийняв бобрів яких дівчинка зобразила дуже багато.) "Я піду і приведу йому на виручку все його плем'я", - вирішив Незнайомець.

І вже зовсім погано вийшло, коли лист потрапив до мами. Мама "прочитала" його так. Вона подумала, що Незнайомець проткнув її чоловіка списом, зламав йому руку, налякав дівчинку, і ціла шайка лиходіїв підкрадається до Таффи і її батькові ззаду (вона теж взяла бобрів за ворогів). Ох, і дісталося ж Незнайомцеві від розлючених жінок цього племені. А той не міг їм нічого пояснити: адже він не знав їхньої мови. Виявляється, написати лист - це тільки півсправи: треба ще вміти його прочитати.

Коли непорозуміння з'ясувалося, все довго сміялися, а потім головний вождь племені сказав: "Про Дівчинка-котрую-треба-гарненько-відшльопаю через щось-що-вона-така-пустунка, ти зробила велике відкриття! .. Прийде день, коли люди назвуть його вмінням писати! "

6. Малювання листи-малюнка

"Жди меня близько дерева на розі футбольного поля о 3 годині дня - ми підемо ловити рибу". Учні працюють в групах по 4 людини

7. Розгадування малюнка-піктограми

Багато століть користувалися рисункові листом люди, але, як виявилося, не всі громадяни земної кулі відмовилися від таких листів і в XX столітті. У 1948 році вожді кількох індіанських племен послали президенту США лист, дуже спантеличило чиновників Білого дому. Індіанський писар на шматку кори намалював декількох тварин, з'єднавши їх очі і серця якимись лініями. Поруч він намалював контури озера, знайомого американцям по географічних картах.

Знайшовся перекладач, який все розшифрував. Ось що означало послання індіанців: "Племена Журавля, Трьох Куніц, Медведя, Морського Людини і Морського Кота доручили в єдиному пориві сердець (це зображено лініями, що з'єднують всі фігури.) Чолі племені Журавля звернутися з проханням до президента про дозвіл їм переселитися в місця, які позначені в проханні ".

- А де вживається рисунковілист в наш час? (На вивісках магазинів, в дорожніх знаках ... Зображення черепа з кістками на трансформаторній будці або аптечному ярлику, зображення блискавки на лінії електропередачі попереджають від небезпеки.)

8. "Картінопісь

Лист ацтеків можна було б назвати картінопісью: все книги - це серії кольорових картинок.

9. Ієрогліфічне лист

10. Клинопис.

Чорні, криві, від народження німі,
Чи стануть в ряд - відразу заговорять.

10. Слов'янська писемність.

У 863 в життя слов'ян відбулася важлива подія. Два вчених ченця, Кирило і Мефодій, (з життєписів святих Кирила і Мефодія ми дізнаємося, що брати були родом з македонського міста Солуні. Тепер це місто називається Салоніки)

за завданням моравського князя Ростислава склали слов'янський алфавіт, перевели багато книг за допомогою нього. Першими ж були переведені "Апостол і Євангеліє".

Цей алфавіт називався "глаголиця", від слова дієслово, що позначає "мова", "слово". У першій слов'янської азбуки виявилося 40 букв. Називалася вона "глаголицею", а створили її на основі трьох християнських символів - хреста, кола і трикутника, незалежно від інших абеток. Глаголиця проіснувала всього три століття.

Пізніше, в Болгарії, їх учні винайшли другу і головну слов'янську абетку - кирилицю, названу на честь Костянтина - Кирила. Азбука кирилиця виявилася найбільш зручною для слов'ян, в ній використовуються деякі грецькі літери.

Перші книги були рукописними і тому створювалися дуже повільно. Переписувачами були монахи. У тиші монастирських келій вони старанно день у день працювали над старовинними текстами, любовно виписували кожну букву. Рукописи тримали на колінах, в руках - гусяче перо, яке вони умочували в баночку з чорнилом. Червоними писалися заголовні, а чорними всі інші літери. Звідси назва "новий рядок" - початок тексту. Багато прикрашені палітурками зі шкіри, блискучі золотом, сріблом і дорогоцінними каменями, книги вважалися великою цінністю, їх берегли.

І ось в 16 столітті створив Іван Федоров такий верстат, де книги можна було друкувати. 19 квітня 1564 року було надруковано першу книгу.

Слов'янський алфавіт проіснував на Русі незмінним більш семи століть. Його творці постаралися, щоб кожна буква першої російської абетки була простою і чіткою, легкої для письма. Вони пам'ятали про те, що букви повинні бути красивими, щоб людина, вперше їх побачив, одразу захотів опанувати листом. Алфавіт Кирила і Мефодія вражає нас простотою і зручністю.

Кирилиця проіснувала майже без зміни до часів Петра Великого, при якому були внесені зміни в накреслення деяких букв, а одинадцять букв були виключені з алфавіту. Новий алфавіт став простіше і більш пристосований до друкування різних цивільних ділових паперів. Він так і отримав назву "цивільний".

У другій половині 18 століття російський алфавіт поповнився новими буквами, яких не було раніше в слов'янської азбуки. Це букви "е", "я", "і-короткий", "е".

На початку 20 століття знову знадобилося спростити російський алфавіт і правопис. Таку реформу провели в 1918 році. Указом Наркома освіти скасували букви "і-десятеричная", "ять", "фіта", "іжиця", "єр" на кінці слів.

Зараз наша абетка, складена Кирилом і Мефодієм, є найпростішою і зручною. Вона містить оптимальну кількість букв - 33. Європейські народи, що не склали для себе алфавіту, а взяли латинський, до сих пір страждають від незручності. Кирило і Мефодій прославляються як просвітителі слов'ян у всьому християнському світі. Пам'ять їх святкується 24 травня.

І кожна людина, що вивчає російську мову, повинен знати і дбайливо зберігати в своїй пам'яті імена Кирила і Мефодія, перших слов'янських просвітителів.

Вікторина.

  1. В якому місті народилися творці слов'янської писемності - святі брати Мефодій і Кирило?
  2. В якому році була створена слов'янська азбука?
  3. Чи є слова "абетка" і "алфавіт" синонімами?
  4. Поясніть походження слів "азбука", "алфавіт"?
  5. Які букви були усунені з старослов'янської азбуки?
  6. Які нові літери були введені в слов'янський алфавіт?
  7. Які з книг були переведені першими з грецької мови братами Мефодієм та Кирилом?
  8. У IX столітті у слов'ян з'явилися дві азбуки - кирилиця і глаголиця. Яка з них послужила основою для нашого російського алфавіту?
  9. Як називається найдавніша з датованих книг, написана кирилицею?
  10. Коли відзначається свято слов'янської писемності та культури?

Висновок.

Наша мова характеризує нас як особистість. І від того, як ми вміємо говорити, писати буде залежати в житті дуже багато, тому що гарна мова - це шлях до успіху.

8.01.2015

Відгадайте, що позначають ці символи?
Чому виникла необхідність появи писемності?
Які письмові джерела ви знаєте?
Як би ви розгадали сенс послання?
Чи зручний був такий спосіб письма?
Чому?
Ви можете прочитати, що тут написано?
5. З'явилося лист - постало питання: "Як читати?
А де вживається рисунковілист в наш час?
В якому місті народилися творці слов'янської писемності - святі брати Мефодій і Кирило?