Урок географії в 10 класі «Індія» - ГЕОГРАФІЯ - конспект уроку - Каталог статей - ШКОЛЯРИК. ОСВІТНІЙ ПОРТАЛ
Цілі: сформувати уявлення про країну, узагальнити знання про населення, економіки Південної Азії на прикладі Індії.
Обладнання: карта політична, економічна, фізична Індії або світу, атласи, підручник.
Хід уроку
I. Опитування:
1. У басейні якої річки виникло Китайське держава?
2. В якому році виникло КНР?
3. Який клімат переважає на території Китаю?
4. Батьківщиною якого напою є Китай?
5. Назвіть грошову одиницю Китаю?
6. Назвіть засновника китайської філософії?
7. Світова релігія, що набула поширення в Китаї?
8. Який вид тканини стали отримувати в Китаї?
9. По вирощуванню який зернової культури Китай займає перше місце в світі?
Завдання на творче застосування знань:
1. Головним районом важкої промисловості Китаю є північний схід з центром Шеньян. Складіть схему її територіально-виробничих зв'язків на основі аналізу комплексної карти Китаю. З якими районами світу можна провести аналогію?
Завдання на знання фактичного матеріалу:
1. Оцініть сільське господарство західної і східних зон Китаю. У чому їхня відмінність?
2. Охарактеризуйте принципи розміщення кольорової металургії та чорної металургії КНР.
3. Визначте, як змінюється сільськогосподарська спеціалізація від Харбіна до Чунцина. Як змінюється склад зернових і технічних культур?
4. Структура промисловості Китаю змінювалася кілька разів протягом XX століття. Які головні зміни в економіці відбувалися в 40-е і 50-60-і рр .. для періоду модернізації.
5. Чим пояснюється бурхливе зростання економіки Китаю в даний час?
6. У яких виробництвах Китай є лідером серед країн світу?
II. Вивчення нового матеріалу
Економіко-географічне положення Індії
Індія (на яз. Хінді Bharat), Республіка Індія - держава в Південній Азії, на півострові Індостан, включає Лаккадівськіє, Андаманські і Нікобарські острови. Межує Китаєм, Пакистаном, Афганістаном, Непалом, Бутаном і Шрі-Ланкою. Кордон з Китаєм в Гімалаях немаркованих. Площа - 3,3 млн. Км2 (7-е місце в світі).
З півночі обмежується Гімалаями. Півострів видається в Індійський океан і займає положення на півдорозі з країн Близького Сходу на Далекий Схід.
Завдання: Розгляньте риси ЕГП Індії, які з них впливають благотворно на розвиток економіки, які гальмують розвиток країни?
Державний устрій Індії
За чисельністю населення займає 2-е місце в світі (після Китаю) - 1 млрд. 49,7 млн. Чоловік (2003). Входить в Співдружність. Столиця - Делі (Нью-Делі).
Тип державного устрою - федеративна республіка. Глава держави - президент. Обирається колегією виборців, що складається з обох палат парламенту і законодавчих органів штатів на 5-ти річний термін. Законодавчий орган - двопалатний парламент. Складається з Ради штатів (не більше 250 місць, з яких 12 призначаються президентом, інші обираються від законодавчих органів штатів і територій) і Народних Зборів (545 місць, 543 обираються загальним голосуванням, 2 призначаються президентом). Виконавчу владу здійснює уряд на чолі з прем'єр-міністром, який призначається президентом.
Адміністративно-територіальний поділ: 28 штатів і 7 союзних територій центрального підпорядкування.
населення
Завдання: Кожна група отримує однакові картки-завдання. Під час виконання завдання можна користуватися матеріалами підручника, джерелами додаткової інформації. Робота розрахована на 15 хвилин. Після виконання завдання зі звітом по одному з розділів виступає одна людина від групи (або доброволець, або учень, обраний учителем).
1. Визначте етнічний склад населення Індії.
2. До якої мовної групи і сім'ї відносяться народи Індії?
3. Перелічіть державні мови країни.
4. Прихильники яких релігій проживають в Індії?
5. Державною мовою після проголошення незалежності був визнаний хінді. Минуло кілька десятків років і другою державною мовою визнається англійська. Як ви думаєте чому?
Найбільші народи: хиндустанци, телугу, маратхі, бенгальці, таміли, гуджаратци, каннара, пенджабці і ін. Загальнодержавними є мови хінді і англійська, в штатах є офіційні національні мови. З 18 мов визнаних державними, 13 - відносяться до індоарійської, 4 - до дравидийской мовних груп і 1 - до Тибету. Найбільш широко поширена мова хінді: на нім говорить більше 300 млн осіб. Хінді визнаний офіційною мовою в північних штатах Індії. Мова урду - основна мова індійських мусульман на Півночі і Півдні Індії. У прикордонних з Пакистаном районах штату Гуджарат поширений мова синдхи (тут проживають емігранти, які втекли з пакистанської провінції Пенджаб після розділу країни в 1947). Четверта частина населення Індії говорить на дравидийских мовами. Мови цієї групи поширені переважно в південній Індії. Тибетські мови поширені в північно-східній Індії. Мовами міжнаціонального спілкування є хінді і англійська.
релігійний склад
Індуїсти складають 80% населення, мусульмани - 14%, християни - 2,4%, сикхи - 2%, буддисти - 0,7%. Мусульманське населення сконцентроване в штатах Джамму і Кашмір, Західній Бенгалії, західній частині Уттар-Прадеш. Решта релігійних общин: християни (в більшості католики) зосереджені на північному сході країни, в Бомбеї і на Півдні; сикхи - в Пенджабі і суміжних районах, буддисти - в Джамму і Кашмір, районах Гімалаїв.
урбанізація
Завдання: Проаналізуйте карту урбанізація світу, визначте ступінь урбанізації Індії. (74,3% населення Індії живе в селах і лише 25,7% - жителі міст.)
питання:
1. Як виглядає Індійська село?
2. Найбільші міста Індії розташовані на узбережжі океану. Поясніть цей факт.
3. Чому говорять: «Щоб дізнатися Індію, треба жити в селі»?
Розміщення населення
Завдання: Розгляньте карту щільності населення країни. Які райони країни більш густо заселені? Поясніть причину нерівномірного щільності розміщення населення. (Індія є однією з найбільш густонаселених країн. Середня щільність її населення, що складала на початку XX ст. Близько 70 чол. На 1 км2, до початку XXI ст. Склала 319,3 чол. На 1 км2.) Чим пояснюється підвищена щільність населення на північному сході Індії?
природа Індії
Завдання: Учні діляться на групи і кожній групі видається модуль, в якому за допомогою підручника і карт атласу необхідно заповнити пропуски.
1. Індія розташована головним чином в межах півострова _________________ (Індостан) і рівнини _________________ (Гангській) Близько 3/4 території країни - _________________ (рівнини і плоскогір'я). Майже весь півострів Індостан займає плоскогір'я _________________ (Деканское).
2. На північ від півострова Індостан в обширному передгірному прогині розташована _________________ (Гангська) рівнина. Найвища гірська система Землі - _________________ (Гімалаї) і гори _________________ (Каракорум) з альпійським рельєфом і льодовиками в гребньовій зоні обмежують Індію з _________________ (півночі).
3. Ми маємо великі родовища: 1) _________________; 2) _________________; 3) _________________; 4) _________________; 5 _________________; 6 _________________ (Кам'яного вугілля, руд, заліза, марганцю, хроміту, бокситів, алмазів.)
4. Клімат переважно _________________ (субекваторіальний, мусонний).
5. Під час _________________ (річного) мусону, що грає величезну роль для землеробства Індії, випадає 70-90% опадів, зима - _________________ (суха і прохолодна). На заході Гангській рівнини випадає _________________ опадів, а на сході знаходиться саме _________________ місце на Землі. Рослинність Деканского плоскогір'я і Гангській рівнини сильно змінена; переважають _________________ (савани), місцями листопадні ліси, на північному заході - _________________ (напівпустелі і пустелі). Біля підніжжя Гімалаїв - _________________ (джунглі). Ліси покривають близько 1/4 території Індії.
Природні ресурси
питання:
1. Якими видами мінеральної сировини забезпечена країна?
2. Чи є відмінності в показниках запасів сировини і забезпеченості сировиною?
3. Де знаходяться найбільші родовища мінеральної сировини в країні?
(Індія володіє значними мінеральними і енергетичними ресурсами. Запаси вугілля і залізної руди - одні з найбільших в світі, є також боксити, нафта, марганець і ін. По експорту марганцевої руди і слюди Індія посідає одне з перших місць в світі.)
Економіка
Коментарі для вчителя. Модель економіки Індії вивчається на основі бесіди. Під час розповіді вчителя (або доповіді одного з учнів) учні в конспективно формі записують текст виступу, роблять доповнення, позначають питання, які не зовсім зрозумілі.
Індії вдалося досягти відносно високого рівня економічного розвитку всього за кілька десятиліть. Вона входить в групу проміжних країн. У чому особливості розвитку економіки Індії?
1. Більшість підприємств важкої промисловості Індії після здобуття незалежності було націоналізовано або створювалося вже самою державою. Держсектор займає провідні позиції в оборонній промисловості, атомній енергетиці, залізничному і морському транспорті, авіації, зв'язку. Приватний сектор в даний час переважає в машинобудуванні, сільському господарстві, легкій, харчовій і медичній промисловості, будівництві, торгівлі, автомобільному транспорті.
2. Поки Індія робить ставку на некваліфіковану робочу силу, але спостерігаються тенденції на розвиток освіти і вирощування висококваліфікованих кадрів. У 1950 році було 25 університетів і 700 коледжів, а в середині 1990-х років уже налічувалося 172 університету і 7000 коледжів. За кількістю фахівців з вищою освітою Індія зайняла одне з провідних місць в світі. Країна на третьому місці за чисельністю кваліфікованого науково-технічного персоналу і на другому - за кількістю професійних програмістів. Але все-таки основною проблемою населення є неграмотність - близько 35% не вміють ні читати, ні писати. Другою проблемою є безробіття. Третьою проблемою є низький рівень життя і санітарних умов - Індія займає перше місце в світі по числу ВІЛ-інфікованих.
Завдання: Працюючи з текстом підручника і картами атласу, учні вивчають розвиток економіки Індії. Клас ділиться на групи, і кожна група отримує завдання сформувати образ однієї галузі економіки Індії. Потім вони обмінюються інформацією в ході виступів.
Сільське господарство
питання:
1. Яку частку від усього населення становить сільське населення Індії? (2/3 населення зайнято в сільському господарстві.)
2. Які природні умови сприятливо впливають на розвиток сільського господарства? (Розташована в субтропічному поясі, родючі грунти, два сільськогосподарських сезону - сухий (раби) і вологий (хариф) - можна знімати по два врожаї різних культур в рік.)
3. Поясніть переважання в Індії сільського населення? (Індія знаходиться на доіндустріальному шляху розвитку, сільське господарство вносить величезний внесок у ВВП Індії.)
4. Назвіть сільськогосподарські культури батьківщиною, яких є Індія? (Індостан був батьківщиною ряду культур - рису, бавовнику, цукрового очерету.)
5. Чому в Індії відбулися «зелена» і «біла революції»? Яке значення вони грають для країни? (У 1960-х роках Індія пережила «зелену революцію»: завдяки поширенню гібридних сортів пшениці, рису та інших культур були вирішені не тільки проблеми забезпечення продовольством свого населення, а й експорту продовольчого зерна. У 1970 1980-х роках Індія пережила і « білу революцію », результатом якої стало самозабезпечення молочними продуктами.)
6. У структурі сільськогосподарських земель переважає частка ріллі або пасовищ. Чому саме таке співвідношення земель в структурі сільськогосподарських угідь? (Обробляється 145 млн. Га (понад 2/5 території), під посівами близько 180 млн. Га (близько 35 млн. Га засівається двічі на рік). Зрошується близько 3/5 сільськогосподарської площі. Ріллі переважають в зв'язку з типом харчування індійців - вони вегетаріанці.)
7. Назвіть основні сільськогосподарські райони Індії. (Головні землеробські райони Гангська рівнина і приморські низовини.)
8. Де вирощуються основні сільськогосподарські культури країни: цукрова тростина, арахіс, чай, джут, рицина, бавовна? (Індія займає одне з перших місць в світі по виробництву цукрового очерету, в північній частині Індії. Арахіс головним чином вирощується в південній частині Індії, чай - в передгір'ях Східних Гімалаїв, Джут в Західній Бенгалії, рицина в південній частині Індії. Основні райони обробітку бавовни - східна частина штатів Махараштра і Гуджарат. У південній частині Індії вирощується - чай, кава, каучуконоси, кокосова пальма, прянощі (перець, імбир, кардамон і ін.). Численне поголів'я великої рогатої худоби - використовуються головним чином як т Глова сила. Також вирощують кіз і овець; розводять свиней, верблюдів, свійську птицю.)
9. Які культури в сільському господарстві Індії є експортними, а які споживчими?
10. Чому більше половини орних земель відводиться під продовольчі культури? (В Індії велика чисельність населення, для його забезпечення потрібна велика кількість продовольства.)
промисловість
питання:
1. Який вид важкої промисловості займає перше місце в структурі промисловості Індії? Дайте повну характеристику. (Добувна промисловість. Ця галузь забезпечує 16% від частки експорту. Вона видобуває 9% залізної руди світу, 15% марганцевих руд, слюди - 60%, добувається велика кількість бокситів, золота, алмазів, дорогоцінного каміння.)
2. Райони концентрації важкої промисловості зосереджені на північному сході країни. Поясніть цей факт. (Підприємства важкої індустрії сконцентровані в основному на Кота-нагпурськом плато, де родовища коксівного вугілля є сусідами з родовищами залізної руди. В раніше відсталих глибинних районах створюються нові промислові центри (Бхілаї, Бокаро, Роуркела, Дургапур.)
3. Розгляньте паливно-енергетичний баланс країни. У чому його особливості та проблеми? (В паливно-енергетичному балансі Індії велика частка припадає на дрова. Основною проблемою Індії є зведення лісів. Країна повністю задовольняє власні потреби у вугіллі, а потреби в нафті задоволені лише на 50%. В електроенергетиці переважають ТЕС, на другому місці ГЕС, на третьому АЕС. У країні відчувається нестача енергії.)
4. Виділіть основні галузі хімічної промисловості в Індії. (Виробництво мінеральних добрив, лікарських препаратів.)
Легка промисловість
питання:
1. Які типи підприємств переважають у легкій промисловості Індії? (Легка промисловість представлена і кустарними і сучасними підприємствами.)
2. Назвіть галузі міжнародної спеціалізації легкої промисловості Індії? (Всесвітньо відомі індійські натуральні шовки, кашмірські шалі, різьблення по дереву, вироби з пап'є-маше, шафран, хутра, ювелірні вироби. Кожен індійський штат, багато міст і окремі місцевості славляться своїми ремісничими виробами. Наприклад, в найбільшому штаті Уттар-Прадеш місто Варанасі (Бенарес) є відомим центром шелкоткацкого виробництва, а також виробів з бронзи; Мірзапур відомий своїми килимами; Мурадабад славиться металевої начинням; в Алігарх зосереджено найбільше в Індії виробництво замків і залізних Сунда уков; Фірозабад - найбільший в країні центр по виготовленню скляних браслетів - дешевих прикрас. Всесвітньо відомі ремісничі вироби південного міста Майсур (колишньої столиці однойменного князівства), особливо вироби зі слонової кістки і сандалового дерева, а також натуральні шовку. Індія - великий постачальник на світовий ринок шкір і шкіряних виробів, а також взуття. Велика частина підприємств з переробки джуту знаходиться в районі «Хуглісайд» - ланцюги міст на річці Хуглі на північ від Калькутти. Зберігає високу частку в експорті і така традиційна галузь як ограновування діамантів та інших дорогоцінних каменів.)
3. Чому саме дрібні і середні підприємства переважають у легкій промисловості Індії?
Транспорт і туризм
Завдання: Проаналізуйте карти атласу і дайте відповідь на питання:
1. Який вид транспорту переважає в пасажиро- і вантажоперевезеннях Індії? (Переважають залізничні перевезення вантажів і пасажирів.)
2. У чому ви бачите проблеми розвитку автомобільного транспорту? (Конкуренція дешевого немеханизированного транспорту - рикші.)
3. Продумайте і уявіть туристичний маршрут по Індії. Свій вибір аргументуйте.
Додаткові матеріали
Історія
Найдавніша цивілізація - друга пол. III -го тис. - перша пол. II -го тис. До н. е. - створена народом дравидийской сім'ї, можливо, предками тамілів. Це одна з перших землеробських цивілізацій Землі, поряд з Давнім Єгиптом і Месопотамією. Хараппская цивілізація була знайома з виплавкою бронзи і дорогоцінних металів, але не знала заліза. Залізо вміли виробляти племена аріїв, які прийшли з півночі приблизно в середині 11 тис. До н. е. У цей час виникла і склалася кастова система, яка закріпила панівне становище нащадків аріїв (сучасні брахмани).
Щодо держав аріїв сьогодні відомо недостатньо. Магадха в долині Гаьгга, мабуть, найдавніше з них (VII ст. До н. Е.). Царі Магадхі взяли буддизм і підтримали його поширення. ВIV в. до н. е. Магадха увійшла до складу імперії Маур'їв, засновник якої (Чандрагупта) зустрічався з Олександром Македонським. Олександр приєднав до своєї величезної імперії долину Інду, але ненадовго. Після правління великого Ашоки (III ст. До н. Е.), Який об'єднав майже весь Індостан, імперія Маур'їв занепала. У IV - VI ст. н. е. майже всю Північну Індію об'єднувало держава Гуптів. З поширенням ісламу виникли мусульманські держави, найбільше - Делійський султанат (в XIII - XVI ст.). Султанат ліг під натиском завойовника Бабура, засновника династії Великих Моголів. У період свого розквіту (XVII ст.) Держава Великих Моголів охоплювало майже всю територію Індії.
З XVI ст. в Індію почали проникати спочатку католицькі місіонери (перша християнська громада була заснована за переказами апостолом Фомою), а потім і колонізатори. Португальці заснували колонію в Гоа. У XVIII ст. імперія Великих Монголів розпалася на окремі князівства. Англійська торгова Ост-Індська компанія з XVII в. створювала на узбережжі мережу своїх факторій-фортець (з них згодом виросли міста Калькутта, Бомбей, Мадрас і ін.). Основним суперником Англії була Франція. У XVIII ст. Англія завоювала всю Індію. З другої половини XVIII ст. Англія більше уваги приділяє вже не торгівлі, а управлінню територіями, збору земельного податку, реформі аграрних відносин. Індія стала не тільки джерелом сировини, але і величезним ринком збуту для Британії, де почалася епоха промислового перевороту. Підривалася вся склалася система місцевих ремесел, посилювалася злидні. Індія стала колонією.
Англійці не чіпали кастову систему, в релігійній практиці обмежували лише крайнощі (людські жертвоприношення, звичай самоспалення вдів). Але вони сприяли привнесення нових відносин, розвитку капіталізму.
Махатма Ганді, який очолив Індійський національний конгрес в 1915 р, розробив тактику ненасильницької боротьби проти колонізаторів, що мала на увазі бойкот англійських товарів, відмова від співпраці з англійцями і т. П. На тлі труднощів і воєн XX в. ця боротьба увінчалася успіхом, але Британія розділила країну (1947) на 2 домініони - Індійський Союз (з переважаючим індуїстським населенням) і Пакистан (з переважанням мусульманського населення).
Через невирішених територіальних питань (особливо в Кашмірі) відносини між Індією і Пакистаном залишаються напруженими. У 1950 році Індійський Союз став Республікою Індія. Прем'єр-міністром став сподвижник Ганді Дж. Неру. Його єдина дочка, І. Ганді, чотири рази була прем'єр-міністром. Кастова система була законодавчо скасована в 1950 році.
За допомогою СРСР досягнуті великі успіхи в здійсненні космічної програми. Індія - ядерна держава.
Національні свята - 15 серпня День незалежності (1947) і 26 січня День республіки.
Терпимість, відсутність класової ненависті і повагу до багатства, властиве індуїзму і буддизму, оберігають Індію від соціальних конфліктів. В Індії населення розділене на касти.
Касти - замкнуті групи людей, що відокремилися внаслідок виконання специфічної соціальної функції, спадкових занять і професій. У спілкуванні між кастами є строгі обмеження. В Індії в 40-х рр. XX ст. було 3,5 тис. каст. Ієрархія каст в Індії: вищі - брахмани і військово-землевладельческие касти - складали клас великих і середніх феодалів; нижче - торгово-лихварські касти; далі - землевладельческие касти дрібних феодалів і землеробів - повноправних общинників; ще нижче - величезна кількість каст безземельних і неповноправних хліборобів, ремісників і слуг; серед останніх нижчий шар - безправні касти «недоторканних».
Конституція Республіки Індія визнала рівноправність каст і юридичну повноправності «недоторканних».
1. У басейні якої річки виникло Китайське держава?2. В якому році виникло КНР?
3. Який клімат переважає на території Китаю?
4. Батьківщиною якого напою є Китай?
5. Назвіть грошову одиницю Китаю?
6. Назвіть засновника китайської філософії?
7. Світова релігія, що набула поширення в Китаї?
8. Який вид тканини стали отримувати в Китаї?
9. По вирощуванню який зернової культури Китай займає перше місце в світі?
З якими районами світу можна провести аналогію?