Деспотії Сходу. Повні уроки - Гипермаркет знаний

  1. мета уроку
  2. завдання уроку
  3. Вивчення нового матеріалу
  4. висновки
  5. Цікаво знати
  6. Закріплення вивченого матеріалу
  7. Домашнє завдання
  8. Відеоматеріали

Гіпермаркет знань >> Історія >> Історія 10 клас >> Історія: Деспотичні Сходу. повні уроки

мета уроку

охарактеризувати східні деспотії

завдання уроку

  • висвітлити основні особливості правової системи східних деспотій
  • розповісти про особливості деспотичної влади
  • закріпити навички робити висновки з вивченого матеріалу
  • навчитися працювати з відеоматеріалом
  • закріпити знання з теми

план уроку

  • Привітання та мотивація
  • Вивчення нового матеріалу
  • Закріплення вивченого матеріалу
  • Домашнє завдання
  • Висновок: питання, відповіді, обговорення

Хід уроку

Привітання та мотивація

Прийом 1. Привітання та оголошення теми

Прийом 2. Перевірка відсутніх

Хто з учнів сьогодні відсутній на уроці? З яких причин?

Вивчення нового матеріалу

Основною формою державної організації давньосхідних держав була деспотія (від грецького слова "despotos" - господар, пан), хоча їм були властиві також і республіканські форми правління, в яких значну роль відіграли традиції примітивної родової демократії (наприклад, республіки в містах-державах - Фінікії , Месопотамії). Ще від «батька історії» Геродота (5 століття до н.е.) бере свій початок концепція «східної деспотії». Поняття «східна деспотія» характеризується рядом ознак: по-перше, це необмежена форма правління з необмеженою владою спадкового монарха, по-друге, обожнення його особи і зосередження в його руках релігійної влади, по-третє, визнання монарха верховним власником землі, едіноособним законодавцем і вищим суддею; по-четверте, централізовану державу з тоталітарним режимом і розгалуженим чиновницьким апаратом.

Тому деспотичну владу можна визначити як систему трьох принципів: єдиновладдя, едінобожество, едінодумство.

Тому деспотичну владу можна визначити як систему трьох принципів: єдиновладдя, едінобожество, едінодумство

Давній Китай

Давній Китай

Головними функціями країн стародавнього Сходу були організація громадських робіт, стягування податків, будівництво іригаційних споруд, забезпечення оборони від зовнішніх ворогів, захоплення інших народів (звідси і три основних відомства, які існували в цих країнах): відомство внутрішніх справ; відомство військових справ; відомство публічних робіт.

Влада над підлеглими містити не за посередництвом закону, а шляхом залякування.

Державний примус підкріплювався панівною ідеологією. Держава підтримувала культ богів: споруджувалися колосальні культові споруди, містився великий штат жерців. Високе становище служителів культу привів до того, що вони брали активну участь у здійсненні правосуддя.

Високе становище служителів культу привів до того, що вони брали активну участь у здійсненні правосуддя

Єгипет

Ознаки, що стосуються права країн Стародавнього Сходу.

1. Збереження пережитків первіснообщинного ладу, яке відбилося в слабкому розвитку права приватної власності на землю, в збереженні патріархальної сім'ї, колективної відповідальності членів сім'ї та громади за злочини, вчинені їх членами, відповідальність за чужу вину, дія принципу "Таліон".

2. Право відкрито закріплювало соціальну нерівність, що проявлялося як в приниженому становищі рабів, так і деяких категорій вільного населення.

3. Право Стародавнього Сходу було тісно пов'язане з релігією і мораллю. Правова норма мала релігійне обгрунтування (хоча були і винятки). Правопорушення - це одночасно і порушення норми релігії та моралі.

4. Основним джерелом права Стародавнього протягом століть були звичаї, будучи продуктом общинної творчості, довгий час не записувалися, а зберігали в усній традиції і пам'яті одноплемінників. Звичай наповнений новим соціальним змістом, санкціонований державою, залишався основним джерелом права і то коли з'явилися письмові законники, брахманские компіляції та ін.

5. Перші пам'ятники права в основному закріплювали найбільш поширені звичаї, встановлену юридичну практику. З цим і пов'язаний їх казуїстичний характер, тобто правова норма фіксується не в абстрактній формі, а у вигляді конкретного випадку. 6. Нерозвиненість правотворчої техніки уповільнює процес зміни і створення нових правових норм, звідси консерватизм і формалізм стародавнього права.

7. У правових системах Стародавнього Сходу можуть уявлення про сферу права, про чіткі відмінності злочинів від приватних правопорушень. Тільки на перший погляд, правові документи викладені безсистемно і без внутрішньо логіки. Але внутрішня логіка є. Вона визначається або релігійними концепціями про тяжкості, гріховності тієї чи іншої поведінки людини в Стародавньому Вавилоні і в Стародавньому Китаї або релігійною концепцією світобудови, стає-Варна поділу в Стародавній Індії .

стародавня Індія

Казуїстика, консерватизм і формалізм права свідчать про низький рівень юридичної техніки в країнах Стародавнього Сходу. Тому все високорозвинені правові культури, які передували римським правом, включаючи і давньосхідні, називають ще архаїчними або древніми.

Надмірна централізація управління, архаїзм правових норм, безправ'я народу, застій у розвитку суспільних відносин вели до стагнації процеси історичного розвитку країн Стародавнього Сходу. Згодом східна цивілізація втратила свою роль лідера, вона перейшла до західної цивілізації .

Файл: Iiiiiiiiissssssssssssttttttttt10-t6-1.gif

gif

висновки

Для східних деспотій в соціально-політичному плані були притаманні такі загальні риси як монополізація і централізація влади, її персоніфікація в особі деспота (царя, фараона), сакралізація (підпорядкування релігійним нормам) всього життя суспільства, наявність систем перманентного терору, жорсткого придушення мас.

Важливо усвідомити, що виникнення деспотичних держав було обумовлено географічним фактором. Справа в тому, що вижити на Сході можна було лише при зрошувальному землеробстві і при постійному створенні громадських запасів зерна (на випадок неврожаю, стихійних лих та ін.). Все це вимагало величезного і планомірної витрати ресурсів, жорсткого адміністративного управління і об'єднання безлічі ізольованих сільськогосподарських громад в єдине ціле.

Цікаво знати

Заміна страти альтернативними покараннями в країнах Стародавнього Сходу іноді залежала від майнових станів засудженого. Так, в Індії вища міра покарання могла бути замінена в ряді випадків виплатою вищого штрафу - 1000 пан (середній штраф 500 пан, нижче 250 пан), що, на думку істориків права, ставило у нерівне становище бідного і багатого злочинця. Держава не тільки захищало так би мовити «соціальноблізькіх» правопорушників, а й мала свій матеріальний інтерес. Якщо заможна злочинець відкуповувався від страти значною для нього сумою, це не тільки служило йому та іншим застереженням на майбутнє, а й істотно наповнювало державну казну. Зате кара правопорушника не залишала владним структурам нічого, крім, можливо, моральної сатисфакції.

Цікаво, що в Законах Хаммурапі принцип таліона (а, отже, і можливості застосування смертної кари) поширювався навіть на осіб, жодним чином не причетні до злочину. Так, у разі побиття вагітної жінки, що спричинило її смерть (і, очевидно, загибель плода), вбити треба дочка того, хто завдав побої. Смерть під руїнами будівлі сина замовника карається смертною карою сина будівельника.

Смерть під руїнами будівлі сина замовника карається смертною карою сина будівельника

закони Хаммурапі

Закріплення вивченого матеріалу

Віднеси перераховані положення до: А) причин утворення держави; Б) до ознак держави.

1. Зацікавленість знаті в зміцненні своєї влади. 2. Поява законодавства. 3. Наявність певної території. 4. Необхідність утримання в покорі народу. 5. Необхідність захисту від ворогів. 6. Наявність центрів ремесла і торгівлі . 7. Поява апарату управління.

Домашнє завдання

  • Вивчити матеріал теми за підручником
  • Намалювати ілюстрацію до теми (на вибір)
  • За бажанням: створити презентацію до наступної теми (до 12 слайдів)

Висновок: питання, відповіді, обговорення

Учні самостійно роблять висновки в письмовій формі (тезисно), потім один з учнів озвучує свої висновки перед класом, інші виправляють його і доповнюють (усно). Висновки і узагальнення можна представити також у вигляді схем і таблиць.

Відеоматеріали

використані джерела

  • Повторительно-узагальнюючий урок по темі: "Стародавні держави Передньої Азії. Цивілізація Стародавнього Сходу" Лагутін Ольги Юріївни, учителя історія (festival.1september.ru)
  • Модульний урок по загальній історії в 10 класі "Деспотичні Сходу" (www.zavuch.info)
  • «Загальна історія з найдавніших часів до кінця XIX в», Загладин Н.В., Симония Н.А. .: Підручник для 10 класу загальноосвітніх установ. - М .: ТОВ "ТИД" Русское слово - РС ", 2006
  • Д.В. Деопік. Історія Стародавнього Сходу Ранні деспотії в Месопотамії (society.polbu.ru)

Над уроком працювали:

Лагутіна О.Ю.

Любименко В.В.

Скомпонувати і відредаговане Любименко В.В.

Поставити питання про сучасній освіті, висловити ідею або вирішити назрілу проблему Ви можете на освітньому форумі , Де на міжнародному рівні збирається освітня рада свіжої думки і дії. створивши блог, Ви не тільки підвищите свій статус, як компетентного викладача, але і зробите вагомий внесок в розвиток школи майбутнього. Гільдія Лідерів Освіти відкриває двері для фахівців вищого рангу і запрошує до співпраці в напрямку створення кращих в світі шкіл.

предмети

> Історія > Історія 10 клас

З яких причин?