До 150-річчя скасування кріпосного права в Росії

60-70-ті роки ХІХ століття в історії країни були епохою великих реформ. У Російській імперії в цей час відбувалися грандіозні перетворення, істотно прискорили рух країни по капіталістичному шляху. Як і по всій Росії, в Ярославській губернії були проведені земська, міська, судова реформи. Але всі вони були б неможливі без головної - звільнення кріпаків.

Напередодні скасування кріпосного права в Ярославській губернії налічувалося понад 3 тис. Поміщиків, понад 500 тис. Кріпаків і 28 тис. Дворових. Серед землевласників виділялися представники вищої аристократії і знаті Російської імперії: князі Голіцини і Гагаріни в Ярославському повіті, Воронцов в Даниловському. Графу Шереметєва належало 980 тис. Десятин землі в Углицькому і Ростовському повітах, графу Мусін-Пушкін - 76 тис. Десятин в Молозькому повіті.

У Ярославській губернії 61% кріпаків знаходилися на оброк, 9% - на панщині, 30% несли змішану повинність (оброк і панщину).

Купча фортеця, складена 9 лютого 1844 р про покупку підпоручиком М Купча фортеця, складена 9 лютого 1844 р про покупку підпоручиком М.П. Головіним у вдови поручика Е.С. Дмитрієвої селянина дер. Столипін Пошехонского повіту Ярославської губернії Кузьми Іванова з дружиною Афімьей Сергєєвої без землі на вивезення за 143 руб. сріблом.

1, 2. Купча фортеця, складена 9 лютого 1844 р про покупку підпоручиком М.П. Головіним у вдови поручика Е.С. Дмитрієвої селянина дер. Столипін Пошехонского повіту Ярославської губернії Кузьми Іванова з дружиною Афімьей Сергєєвої без землі на вивезення за 143 руб. сріблом. ГУ ЯО ГАЯО. Ф.582. Оп.1. Д.900. Л.11-11об.

Відпускна грамота, видана 29 квітня 1832 р поміщиком генерал-майором В Відпускна грамота, видана 29 квітня 1832 р поміщиком генерал-майором В.С. Апраксин селянської дівчини Марії Маркової з дер. Михальова Даниловського повіту Ярославської губернії. Завірена підписом поміщика з додатком фамільної друку і підписами двох свідків.

3. Відпускна грамота, видана 29 квітня 1832 р поміщиком генерал-майором В.С. Апраксин селянської дівчини Марії Маркової з дер. Михальова Даниловського повіту Ярославської губернії. Завірена підписом поміщика з додатком фамільної друку і підписами двох свідків. ГУ ЯО ГАЯО. Ф.582. Оп.1. Д.956 Л.47.

Відпускна грамота, видана 22 березня 1819 р поміщиком полковником А Відпускна грамота, видана 22 березня 1819 р поміщиком полковником А.С. Ігнатьєвим дворової дівчини Авдотье Васильєвої з дер. Дор Луконин Любимського повіту Ярославської губернії. Завірена підписом поміщика з додатком фамільної друку і підписами трьох свідків.

4. Відпускна грамота, видана 22 березня 1819 р поміщиком полковником А.С. Ігнатьєвим дворової дівчини Авдотье Васильєвої з дер. Дор Луконин Любимського повіту Ярославської губернії. Завірена підписом поміщика з додатком фамільної друку і підписами трьох свідків.

Купча фортеця, складена 23 листопада 1831 р про покупку титулярний радницею Е Купча фортеця, складена 23 листопада 1831 р про покупку титулярний радницею Е.Л. Андрєєвої у капітана Г.Н. Рахманінова селянина дер. Цикуніно Пошехонского повіту Ярославської губернії Тимофія Софонова з дружиною Пелагією Матвєєвої і ділянкою землі за 400 руб. державними асигнаціями.

5-7. Купча фортеця, складена 23 листопада 1831 р про покупку титулярний радницею Е.Л. Андрєєвої у капітана Г.Н. Рахманінова селянина дер. Цикуніно Пошехонского повіту Ярославської губернії Тимофія Софонова з дружиною Пелагією Матвєєвої і ділянкою землі за 400 руб. державними асигнаціями. ГУ ЯО ГАЯО. Ф.582. Оп.1. Д.901. Л.1-2.

Відпускної квиток, виданий 13 листопада 1853 р Михайлу Теряево, селянинові Борисоглібська слобод Ростовського повіту Ярославської губернії, вотчини поміщика графа В Відпускної квиток, виданий 13 листопада 1853 р Михайлу Теряево, селянинові Борисоглібська слобод Ростовського повіту Ярославської губернії, вотчини поміщика графа В.М. Паніна, «для підшукання промислу свого в різні міста Російської Імперії» терміном на 1 місяць. Такі квитки отримували від поміщика кріпосні селяни-заробітчани, які заробляли ремеслом кошти на сплату оброку. ГУ ЯО ГАЯО.

8. Отпускной квиток, виданий 13 листопада 1853 р Михайлу Теряево, селянинові Борисоглібська слобод Ростовського повіту Ярославської губернії, вотчини поміщика графа В.М. Паніна, «для підшукання промислу свого в різні міста Російської Імперії» терміном на 1 місяць. Такі квитки отримували від поміщика кріпосні селяни-заробітчани, які заробляли ремеслом кошти на сплату оброку. ГУ ЯО ГАЯО. Ф.582. Оп.1. Д.974. Л.7.

Відпускна грамота, видана 23 лютого 1833 р поміщиком генерал-майором князем І Відпускна грамота, видана 23 лютого 1833 р поміщиком генерал-майором князем І.С. Одоєвськ дворової дівчини Афросінье Степанової з дер. Кузьминське Любимського повіту Ярославської губернії. Завірена підписом поміщика з додатком фамільної друку і підписами двох свідків.

9. Відпускна грамота, видана 23 лютого 1833 р поміщиком генерал-майором князем І.С. Одоєвськ дворової дівчини Афросінье Степанової з дер. Кузьминське Любимського повіту Ярославської губернії. Завірена підписом поміщика з додатком фамільної друку і підписами двох свідків. ГУ ЯО ГАЯО. Ф.582. Оп.1. Д.953. Л.24.

Припис 1-го Департаменту Міністерства державного майна Ярославської палаті державного майна про негайне стягнення недоїмки з селян Ярославського Демидівського юридичного ліцею Припис 1-го Департаменту Міністерства державного майна Ярославської палаті державного майна про негайне стягнення недоїмки з селян Ярославського Демидівського юридичного ліцею. 24 червня 1858 р

10, 11. Припис 1-го Департаменту Міністерства державного майна Ярославської палаті державного майна про негайне стягнення недоїмки з селян Ярославського Демидівського юридичного ліцею. 24 червня 1858 р

Підготовка до селянської реформи почалася в Ярославській губернії зі створення в Ярославлі Комітету щодо поліпшення побуту поміщицьких селян. Олександр II в рескрипті губернатору А.П. Бутурлину від 3 травня 1858 р дав дозвіл місцевим дворянству приступити до складання проекту положення про влаштування побуту поміщицьких селян. Вибори в нього пройшли в серпні. До комітету увійшли 20 осіб - 18 були обрані дворянством і 2 призначені губернатором.

Склад Ярославського губернського комітету з поліпшення побуту поміщицьких селян:

Бем П.А., голова.
Рикачев А.П., за голови.
Члени від дворянства по повітах:
Даниловський - Дубровін П.М., Кругліков П.І., кандидат - Шестаков А.В.
Любимський - Болотов М.М., передка А.Г., кандидат - Панов П.П.
Молозькому - Чистяков Н.А., Кругліков Н.С., кандидат - Глєбов Н.А.
Мишкинському - Башмаков Р.А., Нілов Д.І., кандидат - Тютчев А.Н.
Пошехонський - Барк-Петровський І.П., Черносвитов К.А., кандидат - Берсенєв М.В.
Романов-Борисоглібський - Васильєв Д.В., Рикачев А.П., кандидат - Степанов М.М.
Ростовський - Хомутов В.М., Леонтьєв С.І., кандидат - Полубояринов Н.Д.
Рибінський - Хомутов А.С., Костильов О.В., кандидат - Сабанеев М.М.
Углицький - Псомас П.В., Перхуров І.В., кандидат - Сербенін М.М.
Ярославський - Дружинін Я.К., Варенцов Д.А., кандидат- Урусов Д.С.
Члени від уряду: Хомутов Г.С., Висоцький П.Г.

1 жовтня 1858 року відбулось перше засідання Ярославського губернського комітету з поліпшення побуту селян, а 1 квітня 1859 року - його останнє засідання.

З протоколів засідань Ярославського губернського комітету з поліпшення побуту поміщицьких селян З протоколів засідань Ярославського губернського комітету з поліпшення побуту поміщицьких селян. Жовтень 1858 р

12-15. З протоколів засідань Ярославського губернського комітету з поліпшення побуту поміщицьких селян. Жовтень 1858 р

Ярославський губернський комітет, що складався з представників місцевого дворянства, склав «Проект положення про пристрій і поліпшення побуту поміщицьких селян Ярославської губернії». Це була велика записка з докладним викладом підстав, які найбільш відповідали побуті і характеру занять кріпосного населення губернії і в той же час - і інтересам поміщиків.

Запропонований комітетом проект передбачав звільнення селян від кріпацтва.

Комітет пропонував встановити високу оцінку садиби (160 руб.), Високий розмір оброку (14 руб. 25 коп.), Щоб компенсувати поміщикам втрату робочої сили.

Комітет виходив з того, що «Ярославська губернія ніяк не може називатися землеробської», тому «дійсне поліпшення побуту ярославських селян вимагає для свого здійснення заходів, спрямованих до розвитку промислових сил, полегшення умов промислової діяльності населення». З таким характером населення був несумісний обов'язкову працю і відсутність права на землю. Тому, з одного боку, комітет визнавав за необхідне остаточне знищення панщинної праці, і заміну її грошовою повинністю. З іншого боку, проект пропонував обов'язкове для поміщика надання селянам права викупу садиби у власність і висловлювався за можливе полегшення для них урядом викупу наділів. «Тільки власність і свобода врівноважують взаємні відносини станів» - висловив комітет.

Романов-Борисоглібський повітовий комітет по поліпшенню побуту поміщицьких селян вважав «неудобоісполнімим» звільнення селян з однієї садибної землею, тому що «отримавши разом з садибної осілістю, через викуп, і садибну землю, селяни в решті землі потреби мати не будуть». Внаслідок цього дворянство Романов-Борисоглібського повіту просило «при оцінці садибної осілості, т. Е. Будівель, мати на увазі позбавлення особистого кріпосного права, обов'язкові роботи та промислове стан повіту».

Е Е. І. Якушкін, син декабриста І. Д. Якушкіна, з 1859 р проживав в Ярославлі, займаючи посаду керуючого палатою державного майна. Він був пов'язаний з ліберальними і революційно-демократичними колами, брав активну участь в їх нелегальної діяльності. Він був автором цілого ряду кореспонденцій з Ярославля, надрукованих в «Колокол» А.І. Герцена, постачав його лондонські видання історико-літературними і публіцистичними матеріалами, в тому числі про становище селянства в Ярославській губернії і відношення його до селянської реформи.

16. Є. І. Якушкін, син декабриста І. Д. Якушкіна, з 1859 р проживав в Ярославлі, займаючи посаду керуючого палатою державного майна. Він був пов'язаний з ліберальними і революційно-демократичними колами, брав активну участь в їх нелегальної діяльності. Він був автором цілого ряду кореспонденцій з Ярославля, надрукованих в «Колокол» А.І. Герцена, постачав його лондонські видання історико-літературними і публіцистичними матеріалами, в тому числі про становище селянства в Ярославській губернії і відношення його до селянської реформи.

Ярославський губернатор А Ярославський губернатор А. П. Бутурлін. При ньому в 1858-1859 рр. розгорнулася активна діяльність ярославських губернського і повітових комітетів щодо поліпшення побуту поміщицьких селян з підготовки селянської реформи.

17. Ярославський губернатор А. П. Бутурлін. При ньому в 1858-1859 рр. розгорнулася активна діяльність ярославських губернського і повітових комітетів щодо поліпшення побуту поміщицьких селян з підготовки селянської реформи.

Гравюра «Імператор Олександр II в 1857 р говорить в Москві дворянству про необхідність приступити до звільнення селян» Гравюра «Імператор Олександр II в 1857 р говорить в Москві дворянству про необхідність приступити до звільнення селян».

18. Гравюра «Імператор Олександр II в 1857 р говорить в Москві дворянству про необхідність приступити до звільнення селян».

З відомостей Ярославського губернського комітету з поліпшення побуту поміщицьких селян про кількість земель, які перебувають у володінні ярославської поміщиці А З відомостей Ярославського губернського комітету з поліпшення побуту поміщицьких селян про кількість земель, які перебувають у володінні ярославської поміщиці А. Горяїнова в Мишкинському повіті. Кінець 1850-х рр.

19. З відомостей Ярославського губернського комітету з поліпшення побуту поміщицьких селян про кількість земель, які перебувають у володінні ярославської поміщиці А. Горяїнова в Мишкинському повіті. Кінець 1850-х рр.

«Думка» поміщиків Ярославського повіту, спрямоване в губернський комітет по поліпшенню побуту поміщицьких селян, про необхідність збереження обов'язкової праці селян на поміщиків (панщини) і після звільнення їх від особистої кріпосної залежності «Думка» поміщиків Ярославського повіту, спрямоване в губернський комітет по поліпшенню побуту поміщицьких селян, про необхідність збереження обов'язкової праці селян на поміщиків (панщини) і після звільнення їх від особистої кріпосної залежності. 6 березня 1859 р

20-23. «Думка» поміщиків Ярославського повіту, спрямоване в губернський комітет по поліпшенню побуту поміщицьких селян, про необхідність збереження обов'язкової праці селян на поміщиків (панщини) і після звільнення їх від особистої кріпосної залежності. 6 березня 1859 р

Селяни-заробітчани Селяни-заробітчани

24-27. Селяни-заробітчани

Селяни губернії здавна займалися всякого роду місцевими кустарними промислами. Частина селян йшла в відхід, головним чином, в Санкт-Петербург і Москву, знаходячи там всіляку роботу за наймом. У Ярославській губернії перед реформою до 40% поміщицьких працездатних селян щорічно відправлялося в відхід. Їм видавалися паспорти терміном від півроку до трьох років та відпускні квитки на кілька місяців. Дохід з їх неземледельческих заробітків також йшов у оброк поміщику.

До Х1Х в. склався самобутній соціальний тип Ярославця - тямущого, наділеного надзвичайними даруваннями і діловими якостями, підприємливого, незалежного, яка знає собі ціну.

«Ярославці відомі по всій Росії своєю спритністю, кмітливістю, незвичайними здібностями до промисловості і торгівлі».

К. Д. Ушинський

Списки поміщиків Ростовського і Углицького повітів Ярославської губернії із зазначенням кількості кріпаків Списки поміщиків Ростовського і Углицького повітів Ярославської губернії із зазначенням кількості кріпаків. 1860 р

28-30. Списки поміщиків Ростовського і Углицького повітів Ярославської губернії із зазначенням кількості кріпаків. 1860 р

Квитанція про переведення в казначейство недоімочних грошей, зібраних з кріпаків Клементьевской волості Углицького повіту, що належали Ярославському Демидівському юридичному ліцею Квитанція про переведення в казначейство недоімочних грошей, зібраних з кріпаків Клементьевской волості Углицького повіту, що належали Ярославському Демидівському юридичному ліцею. 1855 р