Генеалогія Путіна

селянська жилка
Консерватизм Володимира Путіна має цілком реальні, земні коріння
селянська жилка   Консерватизм Володимира Путіна має цілком реальні, земні коріння   Фото: з книги: Олександр Путін
Фото: з книги: Олександр Путін. "Рід президента В. В. Путіна"
Те, що президент все частіше говорить про консерватизм і традиційних цінностях, викликає глузування і нерозуміння космополітичних лібералів. Тим часом саме походження Володимира Путіна зумовлює його погляди і переконання. О роде Путіних розповідається в тільки що вийшла книзі, перше обговорення якої пройшло в середу в одному зі столичних архівів.

Рід Путіних - тверские селяни, які жили практично на одному місці як мінімум чотири століття поспіль. А пам'ять і традиції роду - не порожні слова для російських людей, незалежно від того, яку посаду вони займають. Путіну пощастило - в тому сенсі, що його родовід розкопали до початку 17-го століття. І зовсім не тому, що він президент Росії - для нащадка непривілейованих пологів (тобто не дворянства і не священиків), представника звичайній селянській сім'ї зробити це дуже складно.

Люди переїжджали в інші кінці величезної країни, втрачали своє коріння, війни і пожежі знищували архіви, і добре, якщо ми знаємо по іменах своїх прапрадедушек. А батько й мати Путіна народилися в сусідніх селах, де вже багато поколінь жили їхні предки. Пощастило і з тим, що саме село Поміново Тургіновского району Тверської області, звідки йде рід Путіних, не згоріла, чи не вимерла повністю і не зникла, як десятки тисяч російських сіл за останні сто років. Зараз взимку в ній живе всього 19 чоловік, але влітку приїжджають дачники - в основному з Москви, благо від столиці близько 120 кілометрів (якщо, звичайно, отримати дозвіл на проїзд прямо через національний парк Завидово, на території якого і знаходиться село), ​​Петербурга та Твері. Але райцентр село Тургіново, де хрестили, вінчали і відспівували покоління Путіних, живий - і якщо не процвітає, то не може і поскаржитися на відсутність уваги.

Двоюрідні брати Путіни Спиридон (ліворуч) і Олександр (праворуч) з нагоди повноліття Олександра. 1900 р Санкт-Петербург

Настоятель Покровського храму отець Андрій (Міляєв) говорить, що ще в 2004 році йому дзвонили з президентської адміністрації, запитуючи, чи може він підтвердити, що саме в його храмі хрестили батьків президента. Але прояв найпильнішої уваги до Тургіново почалося після 2011 року, коли на Різдвяну службу в Покровський храм приїхав Володимир Путін. Отець Андрій каже, що тепер храм розписали, а біля нього зводять нові будови.

Зараз інтерес до прізвища Путіних зрозумілий - але дуже важливо, що самі Путіни не втрачали зв'язку зі своєю малою батьківщиною. Завдяки інтересу одного з них, Олександра, і стало можливо відновити сімейне родовідне древо - причому займатися сімейної генеалогією четвероюродной брат президента почав тоді, коли про Путіних знали тільки їх родичі та сусіди. Зараз Олександру Михайловичу 60 років, а вперше він став збирати матеріали ще в 1986 році, через шість років направив запит в тверские архіви, а до кінця 90-х місцеві архівісти на його замовлення дісталися і до московських сховищ - Російського державного архіву давніх актів (РГАДА ).

В результаті вдалося заглибитися на 12 поколінь - майже до початку 17-го століття. Йти далі вже неможливо - немає документів.

Проникнути в родовід селян раніше Смутного часу практично неможливо - перші збереглися Писцовойкниги відносяться до 30-х років 17-го століття (це стосується значної частини тодішньої російської території), а місцеві церковні архіви горіли разом з дерев'яними церквами. Взагалі все населення Росії фіксувалася відразу за двома категоріями - як платники податків і як православні. Податкові відомості заносилися в повітові Писцовойкниги, а церковний облік вівся в метричних і про сповіді книгах приходу. Для відновлення історії роду Путіних в основному допомогли ревизские казки - довелося працювати як в госудаственной архіві Тверській області.

А в іншому столичному архіві, Російському державному архіві соціально-політичної історії (РГАСПИ) - колишньому Центральному партійному архіві - в минулу середу Олександр Путін представляв свою книгу «Рід президента В. В. Путіна», матеріали для якої збирав більше 20 років. Це не генеалогічне древо президента, а історія одного роду - систематизовані дані за походженням прізвища, по розселенню по території країни, з краєзнавства. Видання добре ілюстроване архівними та особистими документами, схемами, картами, документальними фотографіями. Наведено справжні розповіді поколінь батьків, дідів, прадідів, а також родове переказ про наслідки чумного 1771 року. Особливе значення роботі додає те, що генеалогічні дослідження в селянських пологів надзвичайно рідкісні - тим більше в такому обсязі і глибиною занурення в епоху.

Три покоління Путіних у дідового будинку в Іллінському.
Зліва направо: Спиридон Іванович, Володя, Володимир Спірідонич, Оля, Ігор (діти Олександра). 1964

Власне Путіну там присвячено зовсім небагато сторінок - бо головним для автора було показати спадкоємність поколінь роду, дістатися до коренів, показати, що навіть після руйнувань і втрат останніх ста років можна відновити історію звичайної селянської сім'ї. Набути пам'ять про предків - таку, яку можна передати і своїм нащадкам, і людям показати. Людям - не стільки тому, що Путін, а тому що селянські роду - це і є основа нашої цивілізації, то, де тисячоліттями формувалися всі головні якості і характер російського народу. Багато хто мріє знати свій родовід - але далеко не всі, як Олександр Путін, збирають і в підсумку відновлюють історію свого роду. Прагнення дізнатися про походження своїх предків у Олександра Михайловича з'явилося після смерті батька і нового шлюбу матері, після якого вона поміняла прізвище:

«Я опинився в родині єдиним носієм свого прізвища. У школі це не пройшло непоміченим. У класному журналі у школяра одне прізвище, а у батьків в кінці класного журналу в списку - інша. Це внесло в мою юність деяку напруженість. Надалі підштовхнуло до свого роду, до людей мого прізвища. Я любив слухати про старовинної життя, багато що залишилося в пам'яті. Я належу до того покоління, яке зберегло в пам'яті, у вихованні, в мові, в культурі зв'язок з дореволюційної Росією через покоління дідів. Духовний зв'язок онуків з дідами не менш важлива, ніж з батьками.

Яка мета життя людини? Діти, продовження і збільшення свого роду. Це біологічний в природі і соціальний в суспільстві закон. Це головне завдання чоловіків, жінок і держави в цілому. Люди опановують професійною майстерністю і набувають авторитет, спілкуються з іншими людьми і набувають повагу. На початку життєвого шляху працюють на авторитет, на задоволення матеріальних потреб: дохід, житло, машина. До кінця активного періоду життя діти виросли, внуки ростуть, а задоволення немає. Виникає питання: а що залишив про себе в цьому житті крім дітей? Яку пам'ять про себе? Що вніс у світ?

Будинок Путіна С. І. після ремонту і реставрації. 2009 р

Спиридон Іванович Путін, дід нашого президента, працював кухарем. До 1917 року - в престижному ресторані «Асторія» на початку Гороховій вулиці, поруч з Адміралтейством. У 1920-40-ті роки - в їдальнях партійних структур, куди не всякого, навіть висококваліфікованого фахівця, брали. Здавалося б, життя вдалося. Але Спиридон Іванович говорив: «Що у мене за робота? Погана робота. Намагаюся поставити на стіл найкраще. Прийдуть, все з'їдять, а мені спасибі не завжди скажуть. Що працював, що немає, ніякого сліду не залишилося. Ось Олександр Миколайович (це мій дід). Зшив гарний костюм, в ньому ходять і багато років з вдячністю згадують. Дід працював майстром дамського кравця ремесла в ательє на тій же Гороховій вулиці в будинку № 58 ».

Спиридон і Олександр були двоюрідними братами. Після селянської реформи 1861 року для забезпечення викупних платежів за землю багато селян пішли в відхід. Поміновскіе теж часто від'їжджали на заробітки в столицю - в основному в Санкт-Петербург. Але до кінця 19-го століття часом їхали вже не на сезон, а довгі роки. Тверське земляцтво в Петербурзі було одним з найавторитетніших і великих - 11% жителів столиці становили вихідці з Тверської губернії. Одним з таких «пітерщіком» став Микола Путін, батько Олександра - він працював кравцем в дамському ательє на Гороховій, потім до нього приїхав вчитися і син. Підтягнувся до дядька і Спиридон, якого влаштували працювати в «Асторії» - благо він ще дитиною вивчився в Твері на учня кухаря - де згодом він стане одним з кращих кухарів.

Спиридон пропрацює в легендарному ресторані майже двадцять років, в Пітері народиться його син Володимир (батько президента), але зв'язків з Поміново переривати не буде - тут і весілля справляв, та й більшість дітей народилися тут же. До речі, перший раз прізвище Путін зустрічається в документах лише в 1905 році - в запису в метричній книзі тургіновского Покровського храму про поєднання першим шлюбом Олександра Путіна і Наталії Рожкової. До реформи 1861 року прізвища кріпаків не фіксувалися в документах - були родові прізвиська: «Я Микола, Іванов син з Помінова. А чиїх ти будеш? Ми з Путіних ».

Путін, природно, відбувається від шляху. Але шлях роду до Смутного часу відновити неможливо - безліч не те що архівів, але і товариських сіл не пережили часів польської інтервенції. А в Тургіновской волості взагалі практично всі села припинили своє існування.

У 16-му столітті тургіновскіе землі (волость заходжу) були були палацовими, розданими князю С.І.Глінскому. У 17-му столітті тургіновскіе землі були вотчиною Микити Захар'їна-Юр'єва - дідусі першого царя з династії Романових. Після смерті його сина Івана вотчина відписана на государя. У 1682 році цар Федір Олексійович подарував її своїй тещі Домні Апраксиной. За першої ревізії 1719 року Захожскій стан числиться за А.М.Апраксіним. За купчої від 1766 року володіння перейшли до дворянину В.Н.Самаріну. Його дочка вийшла заміж за члена Державної Ради І.Н.Неплюева. Останнім власником земель став їхній син І.І.Неплюев. Парк його садиби до сих пір зберігся в селі Тургіново.

Селянський рід Путіних був значним за чисельністю і спочатку жив в селі Бордін. У село Поміново переселений тільки один нащадок роду Семен Федорович, (1723-1795). Настало в період чуми 1771 року переселення роду по Росії є однією з невирішених завдань ісследованія.Еще до війни 1914 року «пітерщік» Спиридон за допомогою батька ії тестя поставив в Поміново новий будинок. Після революції він йому знадобиться - разом з чотирма дітьми Путіни повертаються додому. Але вже в 1918-му Спиридона покликали на роботу в Москву в урядову їдальню - і якщо до революції він годував Распутіна, то незабаром уже готував для наркомів. Сім'ю він залишив в Поміново (до того ж і впевненості в стійкості влади у нього не було), а перебралася до нього дружина з молодшими дітьми тільки на початку 30-х. До цього часу середній син, Володимир, вже одружився на Марії Шеломова з села Заріччя, що в трьох кілометрах від Поміново, і незабаром молоді поїхали в Пітер. Тільки в другій половині 30-х у них з'явилося двоє дітей, дівчинка і хлопчик, що не пережили блокаду. Третя дитина - став згодом президентом - народився тільки в 1952 році. Війна забрала життя і двох братів Володимира Спиридоновича - старшого Михайла і середнього Олексія - а сам він залишився інвалідом.

7 січня 2011 р Путін на Різдвяній службі в храмі Покрова Богородиці в селі Тургіново

Батько президента помер 2 серпня 1999 року - за тиждень до того, як Єльцин призначив його сина прем'єр-міністром і оголосив його своїм наступником.

Міський житель Путін в дитинстві приїжджав в Поміново. Але активно цікавитися історією роду Володимир Путін почав, швидше за все, вже після смерті батьків, а в 2002 році Олександр подарував своєму четвероюродной братові перше видання книги «Рід Путіних», яку видав у Сиктивкарі (тоді він працював в компанії, що займалася бурінням свердловин на нафту в Комі). У книзі немає ніякої лестощів людині, який на той час став главою держави. Є просто оцінка, з якою Олександр Михайлович згоден і зараз: «це людина селянського складу характеру - орач».

У тому ж році на великій прес-конфренції Путін розповів, що із задоволенням ознайомився з дослідженнями свого родоводу, і його здивувало і порадувало, що «всі мої родичі жили в Тверській губернії, починаючи з XVII століття - в одній і тій же селі, і ходили в одну і ту ж церква. Яка була стабільність російського суспільства! »Дійсно, після подій 20-го століття нам вже навіть складно це уявити.

У самому Поміново розповідають історію, справжність якого може підтвердити тільки сам президент. Нібито на початку нульових він приїхав в село взимку на снігоході - прямо по річці Шоше з президентської резиденції Завидово, яка розташована кілометрів за 20 на схід (там були царські мисливські угіддя, куди приїжджав полювати Ленін, а починаючи з 60-х років часто навідувався Брежнєв) . Під'їхав до рибалок, привітався - в принципі, нічого дивного в цьому немає. Навідувався він тоді до будинку свого діда Спиридона, невідомо, але незабаром старий будинок був викуплений і відреставрований. У свій час в ньому навіть розмішався музей селянського побуту.

Путін, на відміну, наприклад, від Джорджа Буша, слава Богу, не родич англійської королеви. І в роду у нього немає великих людей, але йому і немає потреби вигадувати собі знатних предків (як вже намагалися за нього зробити вигадники, прив'язавши його до князів Путятін). Тому що російський селянин - це і є те найголовніше, що закладено в російських людях. Ми вже подолали спроби нав'язати нам зречення від свого минулого і навіть сором за нього - тепер потрібно повернути втрачене знання про минуле, повернути імена тим нашим предкам, про які ми забули за довгий і все перевернув 20-е століття.

«Якщо раніше всі шукали дворянське коріння, то в останні роки люди просто шукають своїх предків - просто вибух запитів по селянським родинам, - каже Євгенія Ликова, заступник директора Російського державного архіву давніх актів (РГАДА). - До нас їх приходить близько півмільйона в рік ». До речі, скоро все ревизские казки 18-го століття будуть оцифровані і опубліковані на сайті архіву, і просунуті любителі зможуть самі шукати своє коріння. Хоча для цього потрібно не тільки володіти джерелознавчих навичками (що справа наживна), головне - знати, звідки ти родом. Хто твої предки, коли вони народилися і вінчалися, де померли, в які церкви ходили, у що вірили і як жили твої предки. Щоб будувати своє життя як продовження національних традицій і тих цінностей, які передавалися з покоління в покоління, яке не зраджуючи і не забуваючи їх - а знаючи і відчуваючи як своє, кревне, рідне. Це і є справжній традиціоналізм. Він же путінський консерватизм. ВЗГЛЯД

Яка мета життя людини?
Виникає питання: а що залишив про себе в цьому житті крім дітей?
Яку пам'ять про себе?
Що вніс у світ?
Але Спиридон Іванович говорив: «Що у мене за робота?
А чиїх ти будеш?