Історія і сучасний стан Шкотовского району

Історія освоєння Шкотовского району, як і Примор'я в цілому, невіддільна від історії всього Далекого Сходу. Відкриття цього регіону відбулося в 30-х роках Х1Х століття. У 1850 році після освоєння Г.І. Невельским Миколаївського поста на Амурі стала заселятися південна частина Далекого Сходу. Переселенці добиралися сушею - своїм ходом, або морем - південним шляхом. В середньому державі переселення однієї сім'ї обходилося в 1300 рублів.

Село Шкотово. Перше заселене село в районі. Сторінки історії розповідають нам, що сто сорок років тому, восени 1865 року через Миколаївського порту вийшов транспорт сибірської флотилії "гіляку" з вантажем будівельних матеріалів і пасажирами на борту. Корабель поспішав до Владивостока, де на нього чекали робочі судноремонтних майстерень - "адміралтейства" як любив називати підприємство Микола Якович Шкот, призначений головним начальником Південних гаваней Східного океану

Стоячи на палубі "гіляки" і дивлячись на видаляють берега, Шкот подумки підводив підсумки зробленого, все більше переконуючись у правильності свого припущення створити поблизу Владивостока хлібородні село, яке могло б стати продовольчою базою зростаючого порту. Він вибрав і місце для села - узбережжі Уссурійського затоки - бухту Мурашину (Майтун), там, де в неї впадає річка, в наші дні звана Шкотовкой (Цемухе, Цімухе). Керівництво Сибірської флотилії схвалив цей план, і ось з п'ятдесяти пасажирів, що знаходилися на "Гільяці", шестеро відставних солдатів, матросів і засланців переселенців слідували в Південне Примор'я, щоб зайнятися селянською працею на місці, яке буде вказано їм Миколою Яковичем шкотами.

Н.Я. Шкот був спадковим моряком. Його далекі предки переселилися в Росію з Шотландії, але у Миколи Яковича і всіх його братів, окрім прізвища, нічого не залишилося іноземного. Будучи людьми по духу російськими, вони щиро пишалися спорідненістю з відомим письменником Н.С. Лєсковим. Шкоти ніколи не були багатими. На життя вони заробляли морською службою Батьківщині. Микола Шкот після закінчення морського училища потрапив на Чорне море. Захищаючи Севастополь в період Кримської війни, він був важко поранений. Після тривалого лікування подав рапорт з проханням направити його в Сибірську флотилію, головна база якої тоді перебувала в Ніколаєвську.

У 1864 році Шкот був призначений командиром Південних гаваней Сибірської флотилії. Під його керівництвом виявилися Владивосток, Посьет і Ольга. Резиденцією начальника Південних гаваней стало місто Владивосток. Тут Микола Якович прожив чотири роки, повністю присвятивши себе розвитку порту. Він керував прокладкою морських і сухопутних доріг, організовував поштовим зв'язком, створював нові села. За кожну роботу Шкот брався не тільки за службовим обов'язком, а й за покликанням патріотичного, сумлінного і безкорисливу людину. Але в 1868 році у Миколи Яковича загострилася хвороба, що розвинулася після поранення в Севастополі, він змушений був піти у відставку і виїхати на Батьківщину, в Костромську губернію. 7 вересня 1870 року Н.Я. Шкот помер.

Вже на третє літо після поселення, в Шкотово було шість селянських будинків і тридцять чотири жителя. А в 1878 році з селища Свята Ольга прибуло ще 35 селянських сімей. Поселенці займалися полюванням, рибальством, бджільництвом. У селищі знаходилися: паровий млин, тартак, кінна маслобойка, вапняний і цегельний заводи. Оскільки в селі стояли війська, то жителі продавали для їх потреб сіно, солому і овес. У 1889 році на кошти селян було збудовано церкву, а в 1907 році було споруджено будинок школи, при цьому селяни постачали будівництво цеглою, вапном, каменем, лісом і піском. У селі було волость, лікарський і фельдшерський пункти, станція Сучанской залізниці, проходили сільськогосподарські ярмарки.

Постановою ВЦВК від 4 січня 1926 був утворений Шкотовское район з центром в селі Шкотово. До 1930 року в с. Шкотово проживало близько 3 тисяч чоловік, в районному центрі знаходився державний кінний завод. У зв'язку з втратою районом значення постачальника вугілля, на перше місце в економіці висунулися рибна промисловість і виробництво будівельних матеріалів. В даний час Шкотово - це велика залізнична станція на лінії Кутова - Знахідка, через село проходить міжміський автомобільна траса. У селі працюють авторемонтний і консервний заводи, молокозавод, ТОВ "Шкотовское харчокомбінат", що славиться своєю пряникової продукцією.

Село штикові (Майхе), розташоване в мальовничій долині річки Артемівки (Майхе), засновано 13 квітня 1883 року переселенцями (25 сімей) з Поліських сіл Чернігівської губернії. Це були георгіївські кавалери російсько-турецької війни 1877-1878 років. Село оточувала тайга з усім її багатством, річка з безліччю риби. Жили переселенці дуже великими сім'ями. Главою сім'ї була бабуся. Працювали багато, але жили бідно. Великою розкішшю були чоботи. Навіть до церкви в Шкотово йшли в постолах, а чоботи несли в руках. У Шкотово на перевалі перевзувалися. Жителі займалися землеробством, скотарством, бджільництвом і дрібним лісовим промислом. Ткали полотна з льону, шили сорочки, які вивозили на базар до Владивостока. З весни до осені працювали в полі. Перший вулик придбали в 1903 році в с. Шкотово у священика. Пасіки були влаштовані в садибах. Мед збувався на базарі у Владивостоці, а віск купували приїжджі торговці і ченці місцевого монастиря.

Розквіт Майхе припав на 60-70 роки ХХ століття. Була побудована птахоферма, що працюють в радгоспі стали отримувати хороші гроші, у селян з'явилася можливість купувати меблі, а пізніше - автомобілі, розвинене було будівництво житла. У 1972 році село Майхе було перейменовано в село штикові. Багнетів Терентій Хомич був нагороджений трьома орденами Леніна, орденами Червоного Прапора, Суворова 1 ступеня, трьома орденами Кутузова 1-го ступеня і багатьма медалями. Будучи першим секретарем Приморського крайового комітету партії, він сприяв розробці плану будівництва Артемівського гідровузла, щоб забезпечити місто Владивосток водою.

Сьогодні в штикову практично немає безробіття, тут люблять селитися дачники. Людей приваблюють тутешні красиві місця - кругом сопки, прозоре повітря, яскрава зелень тайги. На гострассе Владивосток-Знахідка штикові першим відкриває кордон Шкотовского району. Проживає в ньому близько 1300 осіб. Основна маса населення живе в багатоквартирних будинках з комунальними послугами. Розвинений придорожній сервіс. Так з'явилася шиномонтажна майстерня, автозаправна станція, придорожні закусочні. Став розвиватися місцевий бізнес. Одним з перших було створено підприємство ТОВ "Будсервіс" (керівник - В.Д. Кім). Його продукція - двері - відома на весь край. Робочими місцями забезпечують підрозділ Артемівського гідровузла КГУП "ВКГ півдня Примор'я" і корейська швейна фабрика "Комекс Рашша".

Село Многоудобноє, розташоване в долині між гір при річці Артемівці (Майхе), було засновано в 1884 році. У перший рік оселилося 10 сімей, в другій - 5. З'явилися на ділянці, відведеній для поселення восени, для будівель рубали ліс на своєму наділі. Худоба купували у китайців, а сільськогосподарський інвентар набували в переселенських управлінні у Владивостоці. Догляду сімей з селища не було. У 1887 році прибуло дві сім'ї, а потім оселилося ще одинадцять сімей. У 1898 році була побудована церква, перевезена з с. Шкотово у вигляді зрубу. З 1907 по 1909 роки в селі працювала церковно-парафіяльна школа, що стала потім школою Міністерства народної освіти. Через село і надів проходила путівець від с. Шкотово до с. Ново-Хотуничі, вибудувана суспільством і їм ремонтируемая. У 3 верстах від села знаходився вугільний рудник, відкритий в жовтні 1910 року. Жителі селища займалися землеробством, скотарством, лісовими промислами і полюванням.

Село Новоросія розташоване в долині річки Шкотовка (Цемухе), між селами Стеклянуха і Центральне. У селі проживають 450 осіб, з них жінок -300, дітей близько 60 осіб. Перші поселенці приїхали в село в 1893 році, це дата освоєння села. Місце для поселення вибрано ходоками за допомогою провідника, селянина з с. Романівка. Перший час переселенці займалися будівництвом жител, посівом хлібом і овочів. Господарські речі та інвентар набували у Владивостоці і с. Шкотово. У 1895 році прибуло кілька осіб з Чернігівської області, нащадки їх живуть і понині - це Дрогваль, Жеренок, Машко та інші. Через село проходила путівець з с. Шкотово до Сучана, крім того, з Новоросії йдуть польові дороги в наступні селища: Венедіктовку, Смялічі, Веприн і хутір Чеботар. Дорога в Веприн була побудована суспільством, інші існували ще до утворення села. Жителі займалися землеробством, скотарством, бджільництвом і здачею землі в оренду китайцям. У селі була побудована церква, з 1905 по 1909 роки була церковно-приходська школа, яка містилася в будинку священика, з 1909 року відкрита однокласна школа. Раніше в документах назва села писалося через дефіс: Ново-Росія. Цим і пояснюється його походження.

У 1887 році шхуною "Алеут" під командуванням капітана 2-го рангу І.І. Под'япольскій була відкрита бухта, пізніше названа його ім'ям.

Под'япольскій Іван Іванович народився в 1857 році. Після закінчення морського корпусу служив на Балтиці і Чорному морі. У 1871 році отримав звання лейтенанта. У 1875-1879 роках в чині капітан-лейтенанта служив молодшим окремим начальником морського корпусу. На початку 80-х років ХIХ століття переведений на Далекий Схід, де деякий час командував канонерського човном, а потім міноносний. У 1887 році в чині капітана другого рангу призначений командувати тільки що прибула на Далекий Схід шхуною "Алеут", яка обслуговує маякові будівництво і навігаційне огорожу. У 1888 році ходив на шхуні в Охотське море. На початку 90-х років займав посаду помічника командира Сибірського флотського екіпажу, а з 1895 року командував канонерського човном "Манчжур" і загоном міноносців Сибірської флотилії

.

Першими переселенцями бухти Под'япольскій стали Пяру, Кирве, Мюйр, Валк, Рейсберг, Вахмар і інші, Назвали вони своє селище Лінда. У відомості до карти Уссурійського краю, складеної в 1905 році (Приморський архів) зазначено, що село Лінда утворена в 1903 році на Першому гористому ділянці, має удобреному землі 2252 десятини, населення 150 душ.

Село Лінда послужила початком створення села Под'япольскій, названого так само, як і бухта, на березі якої воно розташоване. Сьогодні тут проживають близько 3 тисяч чоловік.

Село Новоніжино розташоване частиною в долині і частиною по ували при Сплавний річці Суходіл (Кангауз), що впадає в Уссурійський затоку. Село було утворено в 1885 році з 7 сімей, виселити з с. Нежинка Раздольнінско волості. У наступні роки ще прибували переселенці, наприклад, в 1891 році - 4 сім'ї, з 1893 по 1895 роки - 26 сімей. Більшість корінного населення села складали малороси. Засновники села в перший же рік взялися за оранку земель, побудували землянки, в яких прожили першу зиму. Хати збудували до початку другого року. Різні господарські речі набували в сусідніх селах Романівка, Річиця, в селі Петрівка набували зерно для посіву. Худоба привели з собою з попереднього місця проживання з с. Нежинка, сільськогосподарський інвентар був виданий у Владивостоці з переселенського складу. Особливих негараздів переселенці не терпів, виключаючи сильна повінь в 1895 році, після якого ріллі були перенесені на більш піднесені місця. У 1902 році була побудована церква, діяла церковно-приходська школа. При школі була бібліотека, в якій нараховувалося до 2000 томів. У селі перебували волость і ст. Кангауз Сучанской гілки. В околицях села був цегельний завод, 6 водяних млинів, що належать односельчанам, розквартировані війська. Заробітки населення були значні, характер носили змішаний: землеробство, скотарство і відхожі та місцеві промисли. Для розвитку садівництва набували яблуні і груші з займанщини купця М.Г. Шевельова. На залізничній станції продавали розведену малину і агрус.

У 1905 році в селі Новоніжино була побудована перша залізниця. Вона простяглася до села Анісімовка, а далі була вузькоколійка. У цьому ж 1905 році був побудований і зал очікування. Спочатку станція називалася Ніжине, а в 1906 році була перейменована в Новоніжино. Залізнична гілка мала велике значення для розвитку промисловості всього району. Багато років село Новоніжино було волосним центром, в який входили села, села

, Хутора: Романівка, Річиця, Лук'янівка, Рождественка, Анісімовка і інші.

Село Стеклянуха (Саінбар) засновано в березні 1907 року, коли з Білорусії приїхали сім сімей переселенців, вибрали делегацію і вирушили до Владивостока в земський відділ, де отримали дозвіл на поселення.

Хто ж вони, перші поселенці села Стеклянуха?

1. Бобрик Пелагея - вдова з трьома дорослими синами і донькою.
2. Чайка Михайло Овсійович з чотирма синами і двома дочками.
3. Данченко Андрій з сином.
4. Подорожній Іван Григорович з двома синами і двома дочками.
5. Подорожній Іван Іванович з двома синами.
6. Сучков Матвій з чотирма синами і двома дочками.
7. ярусу Семен Матвійович з трьома дітьми.
8. Черняков Іван з чотирма синами.
9. ярусу Филимон Матвійович з трьома дітьми.
10. Ковальов Юхим Захарович - 17 років зі старшою сестрою Ярусовой А.З.

Таким чином всього 8 прізвищ і сім сімей.

Село Романівка було засновано в 1885 році селянами-переселенцями з Чернігівської губернії. (Село було названо на честь військового інженера Романова Дмитра Івановича. Він був людиною надзвичайної долі, встигли багато зробити в житті. Його грандіозні проекти першого Далекосхідного телеграфу і залізниці буквально всіх зачарували, а ще його знали в Росії як відмінного журналіста, зачитуючись прекрасними репортажами Романова з Далекого Сходу. Дмитро Іванович вступив в армію в 14 років, коли його зарахували до списків головного інженерного училища. Через п'ять років юнак закінчив цей навчальний заклад, а в 1856 році його направляють служити на Далекий Схід. Найголовнішим проектом Дмитра Івановича було будівництво приморського телеграфу. Влітку 1863 року з топографом Романов пройшов пішки від Хабаровська до Владивостока. За успішне будівництво телеграфу в Примор'ї Романова представили до звання генерал - майора). У народі (старожили) часто називають Романівки Щеголевкой, в честь улюбленого і шанованого селянами першого вчителя Мойсея Щеголева, який приїхав в село в 1918 році і розстріляного карателями в 20-і роки.

Село розташоване на низовині над річкою Суходіл (Кангауз). Головне заняття селян: землеробство, скотарство, бджільництво і дрібні заробітки в лісі і на залізниці. У селищі були побудовані дві церкви, перша в 1890, а нова в 1910 році. Церковно-приходська школа з 1900 по 1907 рік була однокласній, а потім - 2-х класної. Своїм народженням село зобов'язане прокладеної тут залізничній гілці, яка поєднала Владивосток з шахтарським сучаних (Партизанськ)

.

У 1957 році був утворений радгосп і до 1973 року його очолював Петро Баглай. Займалися тваринництвом і рослинництвом. На всю округу славилися знаменитий романовский сад і садівник Ілля Сощук. З року в рік сад радував багатим урожаєм великоплідних яблук і груш, приносячи селу прибуток і славу. У наступні роки, під керівництвом наступного директора радгоспу Ю.Н. Валуйського, господарство отримувало стійкі врожаї зернових і овочів, молока і м'яса, в селі були побудовані дитячий сад, школа, дороги. Сьогодні в Романівці працює ФСП "Романівське", яке ось уже багато років постачає свою продукцію на Тихоокеанський флот.

[до початку]

Хто ж вони, перші поселенці села Стеклянуха?