Шукач | Будинок Д.Пчолкін (пл. Д. Бєдного, 5)

Оцінка: +47 / 11 учасників / 3 рекомендації / (+0) (-0) якість

Чого тільки не побачив за своє довге життя будинок з ліпними ініціалами «ПД» на колись пишних воротах, що розташувався на нинішній площі Дем'яна Бєдного. Напевно, мало хто будівлі нашого міста можуть похвалитися такою багатою і настільки суперечливою історією, як «Особняк Пчелкина». На думку дослідників, вже в 1873 році на місці майбутнього особняка існував будинок. Припускають, що належав він Степану (Стефану) Пчолкіну - засновнику однієї з поважних катеринославських купецьких династій, який, обіймаючи посаду столоначальника Катеринославської казенної палати, міг собі дозволити придбати садибу на центральній площі міста.

Але першу достовірну згадку про цей будинок на Успенської площі датовано лише 1860 року, коли Катеринославська губернська шляхова та будівельна комісія надала міщанці Параскеві Михайлівні Пчолкіну дозвіл на ремонт даху сараю на території садиби № 17 в першій поліцейської частини міста. Невідомо, ким була Параскева Пчелкина - дружиною сина Степана Пчелкина Івана, який помер в 1828 році, обіймаючи посаду міського голови Катеринослава, або дружиною його онука Василя, але з останньої третини ХІХ століття садиба перейшла до правнука засновника династії - катеринославському купцеві І-ї гільдії Давиду Васильовичу Пчолкіну.

Купець першої гільдії Давид Пчелкин відомий тим, що понад двадцять років (!), Починаючи з 1878 року, був церковним старостою однією з провідних церков Катеринослава - Успенської. Він побудував в Катеринославі кілька ошатних будинків. 25 липня 1884 року його 27-річна дочка Агрипина (Горпина, Горпина) Пчелкина вінчається в тій же Успенської церкви з «нащадком громадянина» 31-річним Олександром Івановичем Гурєєвим. Свідками (або «поручителями», як писалося тоді) були катеринославський 2-ї гільдії купець Петро Васильович Кулабухов, катеринославський купець Василь Васильович Єфанов, підпоручик Прокопій Андрійович Пчолкін і священик катеринославського кафедрального собору Іоанн Домовскій.

І Давид Пчелкин, і його зять Олександр Гурєєв активно займалися благодійністю. Влітку 1888 року вони зробили свої пожертви на облаштування в Катеринославі так званого «Будинку працьовитості».

Влітку 1894 року Давиду Васильовичу Пчолкіну висловлено подяку єпархіального начальства за пожертвування на пристрій водопроводу для цвинтарної Лазаревської церкви (територія сучасного Севастопольського парку). Таку ж подяку висловили вдові статського радника Ользі Поль (її чоловік - відомий громадський діяч Олександр Поль, як відомо, був похований неподалік від Лазаревської церкви) і поміщику Дмитру Христофорову.

Давиду Васильовичу належало кілька маєтків на території міста, магазинів в торгових рядах міста і сімейну справу - торгівля деревиною. До того ж Пчелкин активно займався громадською діяльністю. З 1860-х років і до самої своєї смерті він був гласним міської думи (сучасним депутатом міськради. - Авт.). А в 1868-1871 роках обіймав посаду міського голови Катеринослава.

У 1898 році, йдучи в ногу з часом, Д. В. Пчелкин споруджує в родинній садибі новий кам'яний особняк. Автором проекту будинку був катеринославський міський архітектор Дмитро Степанович Скоробогатов. Особняк отримав пишне і досить еклектичне зовнішнє рішення з численними ліпними вставками, діамантовим рустом, складними тягами карнизів.

Внутрішнє оздоблення не поступалася пишності фасаду, відрізняючись більшою виваженістю і стильністю. На сьогодні в особняку зберігся пишний зал в стилі ренесанс, розділений навпіл колонадою, який є найбільшим приміщенням серед уцілілих в інтер'єрах приватних будинків міста. Унікальна східна обробка невеликого будуара з альковом. Особливо вражає частково збереглася розпис стін. Вражає навіть не характером малюнка, а власне тим, що вона вціліла, бо ні в жодному іншому приміщенні міста ви не побачите розписів дореволюційних часів. До унікальних елементів декору інтер'єрів відносяться і уціліла ліплення в російській стилі на стелі їдальні, мармурові каміни і старий паркет.

Східний кабінет:

камін:

Незважаючи на всю розкіш нової резиденції, садиба Пчелкина так і не стала повноцінним «міським маєтком». Купецькі звички взяли своє. Старий дерев'яний особняк і розташовані при ньому службові корпусу були відремонтовані і здані в оренду. Крім цих досить розкішних апартаментів здавалися і дешевші квартири, розташовані у дворовому флігелі. Так що садиба приносила ще й певну вигоду.

На окреме слово заслуговують пишні ворота, побудовані одночасно з будинком, на яких амури тримають гербовий щит з монограмою власника «ПД», яка і породила міф радянських часів - ніби ініціали ці розшифровуються як «публічний дім». Втім, дізнавшись «радянську» історію цієї садиби - така версія не здасться настільки вже безглуздою. Тема будинку розпусти розвинена, наприклад, тут .

Ворота будинку Пчелкина. 1970-ті рр

Після смерті Давида Васильовича в 1904 р резиденція перейшла у спадок його дочки Аграфену Давидівні Гурєєва, яка володіла ним аж до часів Громадянської війни. Ну а потім понеслося - в 1920-х будинок використовували для найрізноманітніших сільськогосподарських установ.

На зміну аграріям прийшли комуністи. В середині 1930-х всіх мешканців з садиби відселили: в розкішному купецькому особняку провели ремонт, знищивши при цьому частина кімнат. Зате створили лекційний зал для курсів марксизму-ленінізму при обкомі КП (б) У. Невідомо, як використовували садибу німецькі окупанти, але з 1944 року сюди повернулися «марксисти-леніністи», правда, тепер дістався їм лише особняк, а квартири були віддані під комуналки.

У 1950-х курси змінив міський «Будинок моделей» - Лекційний зал перетворили в майстерню, а парадний - в демонстраційну з невеликим подіумом і рядами крісел. Є версія, що саме веселе життя вдома в цей період і породила радянський міф про ініціали на воротах.

Перебудований зал з подіумом. Фото з сайту gorod.dp.ua

Згодом садиба старіла - жити в комуналках ставало небезпечно. Заявка на реконструкцію садиби була подана в 1970-х роках, коли швидко і безболісно був знесений старий дерев'яний особняк, вік якого до цього часу перевалив за столітній рубіж. Але звільнений таким чином ділянку виявився недостатнім для радянського індустріального будівництва, а відселити щільно заселені корпусу всередині ділянки виявилося не так вже й легко. Тому великий пустир в центрі міста був законсервований на десятиліття. Розселити комуналки в дворових корпусах вдалося лише за незалежної України. Але і після цього, незважаючи на всю привабливість ділянки для нового будівництва, на ньому ще кілька років височіли ефектні руїни, а згодом виріс на подив невеликий і пристойний будинок.

Доля особняка склалася більш вдало: після закриття «Будинку моделей» і приватизації будівлі в ньому працювало кілька салонів і магазинів, зацікавлених в збереженні пишноти інтер'єрів. А з 1996 року особняк навіть отримав статус пам'ятки архітектури.

1990 рік:

2004 рік ( джерело фото ):

2004 рік (   джерело фото   ):

2010 рік:

У 2010 році об'єкт занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

джерело 1 , джерело 2 , джерело 3 .