Улашківці

Сьогодні Улашківці - це невелике село Чортківського району Тернопільщини з населенням трохи більше тисячі жителів на березі річки Серет. А колись Улашківці були містечком з Магдебурзьким правом, де щороку гриміли багатолюдні ярмарки. Вперше Улашківці згадуються в 1464 році. Легенда про виникнення назви поселення розповідає про запорізький полковника Улаша, який разом з іншими козаками оселилися на березі Серету. Для оборони поселення від татар вони побудували фортецю. Під час одного з нападів все козаки загинули геройською смертю. Поселення ж назвали Улашківці на честь козацького ватажка.

Є і друга легенда про походження назви села. На березі Серету під час польсько-турецької війни 1672 - 1699 років воював проти польського короля Яна Собеського якийсь турецький паша Улаша. Його солдат називали Улашківці. Військо Улаша було розбите, і з тих пір поселення стали іменувати на честь воїнів паші Улашківці.

Улашківці прославились, перш за все, завдяки чудотворній іконі Св. Іоанна Хрестителя. За легендою, її принесли сюди в 1315 році дещо ченців-василіан, які оселилися в вапнякових печерах Ясної Гори на березі Серету. Згодом слава про властивості ікони поширилася по окрузі, і в Улашківці почали з'їжджатися люди, щоб вклонитися іконі і відчути на собі її чудодійну силу. Друга відома ікона з Улашківці - це ікона Божої Матері, яку подарувала монастирю родина Рациборських в 1765 році (хоча, іноді мова йде про 1675, або навіть про 1565 рік). Ця ікона і сьогодні знаходиться в монастирській церкві.

Але повернемося до чудотворної ікони Іоанна Хрестителя. Вона перебувала в одній з печер, в якій була влаштована каплиця, яка так і називалася - "Святий Ян". У 1673 році в Улашківцях перебував коронний гетьман, а в майбутньому - польський король Ян III Собеський перед походом проти турків. Протягом тижня він щодня молився іконі і розпорядився побудувати нову каплицю. Стара ж каплиця, видовбана в скелі, збереглася і до наших днів.
Але повернемося до чудотворної ікони Іоанна Хрестителя
Оскільки поблизу Улашківці перетиналися торгові шляхи від Балтійського до Чорного моря, і зі Сходу на Захід, після вигнання турків з Поділля містечко почало швидко розвиватися. Тут проводилися великі ярмарки, на які з'їжджалися купці з різних країн. А перший ярмарок, за легендою, почалася тоді, коли після перемоги над турками поляки захопили весь обоз з награбованим добром і оголосили населенню навколишніх сіл про те, щоб вони приїжджали в Улашківці і купували собі ці речі. Це було 7 липня, в день Івана Купала (Івана Хрестителя). З тих пір щорічно на це свято в Улашківцях в усі часи аж до радянської окупації проводилися ярмарки, на які з'їжджалися з товаром купці з різних кінців світу.

Ось як описується ярмарок в історико-мемуарної збірнику Чортківської округи:

"Улашковская ярмарок тривав два тижні: тиждень перед святом і тиждень після. Уже через два тижні перед Іваном починали з'їжджатися купці з Чернівців, Станіславова і Львова з мануфактурним товаром, галантереєю, біжутерією, виробники возів, бричок і усіляких господарського приладдя (снасті): таких як упряж, хомути, серпи, коси, ножі, кожухи, хустки, шапки; прибували ливарники церковних дзвонів, виробники церковних речей: чаш, хоругв, хрестів та іншого. Приїжджали чагарники з далекого Яворова зі своїми виробам з дерева: ложками, мисками, навами, гончарі - зі своїм товаром. Бували з далекого Кавказу тамтешні чагарники з виробами з срібла. Розповідали, що з російських степів приганяли диких коней, яких купували бажаючі на власний ризик, тому обраного коня ловили на аркан, і якщо при цьому кінь задухи, то купець повинен був все-таки заплатити домовлену ціну. Очевидно, вистачало на ярмарку і худоби.

З'їжджалися жителі з багатьох навколишніх повітів, через Дністра, з Покуття, так що на ярмарку бувало постійно до 100 тисяч народу, які забезпечували тут себе потрібними в господарстві речами на цілий рік. Ціни на товар були без перебільшення, на половину нижче, ніж зазвичай, з огляду на масового збуту, тому що за час двох тижнів не один купець зробив більше, ніж зазвичай за цілий рік. Під час ярмарку був такий шум, що не можна було чути самого себе, а робили цей шум спеціально найняті продавці, і щоб звернути на свій товар увагу, верещали, трубили, співали різними голосами так, що після двох-трьох днів такі продавці вже тільки шипіли .
Приїжджали сюди навіть з Азії. Окремим вагоном приїздив з Відня реставратор для вимогливої ​​публіки. Приїжджав сюди український театр "Руської бесіди", а також і єврейський. Для утримання порядку і безпеки приїжджав окремий комісар староства з цілим відділом жандармерії, що стежили за злодіями, але зазвичай з малим успіхом. Окреме місце мали лірники, каліки, які просили милостиню, - біля монастиря. Вони всілякими способами намагалися розбудити в паломників милосердя. Якщо поглянути з монастирської гори на ярмаркову площу, що займала багато сотень моргів, то видно було море голів і чутно тільки суцільний шум ".
Зі звільненням Поділля від турків почав відновлюватися і монастир. У 1730-х роках за згодою митрополита Атанасія Шептицького монастирську церкву перенесли через скелі і "Святого Яна" на гору. Новий трехкупольній храм освятили в 1758 році під титулом Благовіщення Пресвятої Діви Марії. Але вже в 1740 році його зруйнували і розграбували російські війська генерала Христофора Мініха. Відновлено церкву в 1761 році.
Стара монастирська церква не збереглася. Перед початком Другої світової війни почали будувати нову церкву, але не добудували ... У радянські часи її використовували як склад, і привели в порядок вже з відродженням монастиря за часів незалежності.

У 30-х роках XVIII століття побудували корпус монастирських келій, руїни яких збереглися до наших днів.

З центру до Ясної Гори, де знаходиться монастир, веде Хресна дорога. Поруч, на скелі, є чудотворне джерело, з фігурою Христа, цілюща вода з якого лікує очі.

З Ясній гори відкривається прекрасна панорама села.

У 2000 році в селі побудували нову церкву:

Римо-католицький костел в Улашківцях звели в 1908 році. Зараз він пустує і поступово руйнується.

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров) andy_babubudu