Урок літератури в 4 класі «Світ тварин Купріна» з презентацією

  1. Хід уроку
  2. Презентація на тему «Світ тварин Купріна»

Конкурс «Моя педагогічна ініціатива»

Світ тварин в творах Олександра Івановича Купріна дивний, незвичайний і своєрідний. Рідко хто з художників так чудово відтворював їх звичаї і характери, звички і вірність людині.

Пройшовши ще в дитинстві через ряд різноманітних випробувань, вимушений пристосуватися до жорстокої середовищі Сирітського училища, кадетського корпусу, юнкерського училища, Купрін зберіг у душі здатність не завдавати болю, зберіг вміння співчувати, співчувати.

Один з друзів письменника згадував, що він ні разу не бачив, щоб Купрін пройшов повз пса на вулиці і не зупинився, щоб його не погладити. Купрін створив цілу серію оповідань про собак: «Білий пудель», «Піратка», «Собаче щастя», «Барбос і Жулька», «Завирайка», «Баррі», «Бальт», «Ральф» та інші.

Перебуваючи в еміграції у Франції, письменник часто звертається до істотам найчистішим і чесним в цьому світі - дітям і тваринам. А.І. Купрін зазначив одного разу, що діти взагалі стоять до тварин набагато ближче, ніж це думають дорослі. Тому я рекомендую для вивчення в школі всі ці сумні і смішні історії про тварин, які з особливим інтересом і співчуттям сприймаються учнями. Розповіді Купріна про тварин несуть в собі високу, людське, добре ...

Мета уроку

  1. Виховання доброго і уважного ставлення до тваринного світу.
  2. Формування умінь орієнтуватися в тексті, робити висновки і узагальнення.
  3. Розвиток здібностей дітей уважно і вдумливо ставитися до художнього слова.

обладнання уроку

  1. Тексти оповідань на кожній парті.
  2. Портрет А.І. Купріна.
  3. Виставка книг.
  4. Ілюстрації до творів письменника.
  5. Музичний супровід.
  6. Електронна презентація.
  7. Фільм за мотивами оповідання А.І. Купріна «Бальт».

попередня підготовка

  1. Читання оповідань Купріна про тварин.
  2. Індивідуальне завдання учням: усне повідомлення про письменника.
  3. Складання електронної презентації.
  4. Підбір ілюстрацій до розповідей Купріна.

план уроку

  1. Вступне слово вчителя.
  2. Повідомлення учня про письменника А.І. Купріна.
  3. Робота з ілюстраціями, намальованими (підібраними) дітьми.
  4. Ідейно-художній аналіз оповідання «Завирайка». Бесіда за змістом, цитування, вибіркове виразне читання, спостереження над мовою, узагальнення, висновки).
  5. Перегляд електронної презентації.
  6. Підведення підсумків.
  7. Домашнє завдання.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя

На початку уроку звучить мелодія з телепередачі «У світі тварин».

- Чому саме ця мелодія прозвучала? (Відповіді дітей)

- У Олександра Івановича Купріна більше 30-ти оповідань про тварин. Ці розповіді, розсипані по різних виданнях, могли б скласти цілу книгу. І сьогодні на уроці ми поговоримо про своєрідність оповідань А.І. Купріна, присвячених світу тварин.

2. Повідомлення учня про письменника

Багато оповідань А. І. Купріна присвячені зображенню тварин (в основному - домашніх).

Світ тварин в творах Олександра Івановича Купріна дивний, незвичайний і своєрідний. Рідко хто з художників так чудово відтворював їх своєрідним звичаї і характери, звички і вірність людині. Письменник любив і добре знав повадки багатьох тварин. За словами Л. В. Крутікової, А. І. Купрін був великим «зверолюбом».

Свої розповіді про тварин Купрін не вигадував. Всі тварини, про які він писав, жили насправді: багато хто з них в будинку Купріна, інші - у друзів, про долю деяких він дізнавався з газет. З тими тваринами, які жили у нього, Купрін багато займався: дресирував, лікував, якщо вони хворіли, рятував, коли їм загрожувала смертельна небезпека. Знаменитий приборкувач Анатолій Дуров навіть писав у своїх афішах, присвячених звірам:

Сам Купрін - письменник
З нами був приятель.

«Всі наші тварини - собаки, коні, кішки, кози, мавпи, ведмеді та інші звірі - були у нас членами сім'ї, - згадувала дочка Купріна. - З ніжним і пильною увагою стежив мій батько за їх життям і звичаями ». Купрін так сильно любив тварин, що висловлював жаль з приводу того, що художники слова менше стали приділяти уваги до зображення їх життя.

«У 1930 році, - пише О.М. Михайлов, - письменник зі скорботою говорив одному з журналістів: «А ви помітили, що зараз в літературі майже не залишилося ні собак, ні коней».

Як би бажаючи заповнити утворився пробіл, Купрін, вже тяжко хворий, в останні роки життя задумав написати цілу книгу про тварин «Друзі людини». Але здійснити свій задум письменник не встиг. Він створив тільки одне оповідання з задуманого циклу - «Ральф» (1934 г.).

Його розповіді про тварин, розсипані по різних виданнях, дійсно, могли б скласти цілу книгу.

3. Робота з ілюстраціями, намальованими (підібраними) дітьми

Учні по черзі показують ілюстрації всьому класу. Треба визначити, до якого розповіді зроблений малюнок, який момент відображений. Потім своє припущення підтвердити цитуванням. Якщо хто-небудь з дітей проілюструє розповідь «Бальт», то можна буде подивитися уривок з фільму «Небезпечна арктичне пригода».

4. Ідейно-художній аналіз оповідання «Завирайка»

А.І. Купрін був переконаний в тому, що тварини відрізняються своєю пам'яттю, здатністю розрізняти час, простір, звуки і навіть кольору. У них, на його думку, бувають прихильності і огиду, любов і ненависть, вдячність, гнів і смиренність, радість і горе. Не випадково поряд з назвою оповідання «Завирайка» він дав підзаголовок: «Собача душа».

Бесіда з питань:

- Розкажіть про першу зустріч оповідача з Завирайка. (Відповіді дітей)

- Які провідні риси його характеру вже намічені? (Реакція на доброту, твердість, довірливість, проникливість)

- Яка портретна деталь це підтверджує? (Очі: «Вони не бігали, чи не моргали, не ховалися ... наполегливо запитували мене ...»)

- Які епітети використані автором при описі зовнішності собаки? ( «Блискуче - чорний, з густо - рудими підпалинами, широкогрудий і т.д.)

- До якого оціночним епітету ведуть зазначені кошти виразності? ( «Відмінний гончий пес»)

- Які епітети служать вираженню узагальнюючої характеристики? ( «Розумна і мужня»)

- Що ще автор зазначає в характері Завирая? (Характер Завирая «лагідний і чистий»)

- Чи є підстави стверджувати, що автор має на увазі і людські взаємини, коли пише про собаку? (Є. У оповіданні «Завирайка» Купрін із захопленням пише про лагідність і чистоті характеру мисливського пса, який «проявив таку віддану дружбу, таку силу доброї волі і таку кмітливість, які й середній людині зробили б велику честь». Купрін вважає, що на розшуки «приятеля» (який потрапив в капкан Патрашку) змусив піти Завирайка НЕ ​​темний інстинкт, а свідомий розум.)

5. Перегляд електронної презентації «Світ тварин Купріна»

6. Підведення підсумків

- Чого навчають розповіді Олександра Івановича Купріна? (Олександр Іванович Купрін закликає своїми розповідями до єдності між людиною і тваринним світом. Його твори виховують почуття дбайливого ставлення людини до природи).

7. Домашнє завдання

Твір - мініатюра на тему «Розповідь, який мені сподобався найбільше».

Автор: Нефедова Євгенія Миколаївна , Вчитель вищої категорії МОУ «Середня загальноосвітня школа № 30 з поглибленим вивченням окремих предметів» м Енгельса Саратовської області; стаж роботи за фахом 14 років.

Презентація на тему «Світ тварин Купріна»

Авторизуйтесь на сайті, щоб завантажити файл

Авторизуйтесь на сайті, щоб ви могли залишити свій коментар.

Чому саме ця мелодія прозвучала?
До якого оціночним епітету ведуть зазначені кошти виразності?