Урок літератури. Володимир Мономах. "Повчання"

розділи: література

Мета уроку:

  • формування уявлень про минуле, давньоруської літератури, етикеті; уявлення про «Повчанні», як давньоруському пам'ятнику культури; поглиблення відомостей про Володимира Мономаха і «Повчанні»
  • закріплення вміння визначення жанрів давньоруської літератури;
  • розвиток мислення, пам'яті, уважності; формувати мовні вміння
  • розвиток пізнавального, творчого інтересу до предмета, до своєї історії; виховання відповідальності, патріотизму, почуття колективізму, доброти, чуйності; збагачення морально-естетичного досвіду учнів

ХІД УРОКУ

I.

Довгі роки, передаючись із вуст в уста, з покоління в покоління, звучали в народі казки і билини, прислів'я і приказки ,, пісні та забавлянки, загадки і частівки, втішаючи, звеселяючи. Але ось в тихих келіях монастирів починають писати літописі. Десятий століття - століття появи давньоруської літератури, вік, коли Русь прийняла християнство. Разом з християнством прийшли книги, і з'явилася перша абетка - «кирилиця», з'явився єдиний мову східних слов'ян, який називався просто «слов'янським». Розпочався книжковий культура. У давньоруської літературі збереглося багато похвал книгам.
Література того часу створювалася в різних жанрах. Для кожного жанру існував особливий набір правил викладу змісту (канони). Існувала канонічна література, тобто для читача не було нічого несподіваного в ході подій: він знав, як починається твір, про що йтиметься далі і чим завершиться. Середньовічне свідомість релігійно. Людина вірить в Бога. Будь-яке написання книги починається з хвали Богу.

- Давайте згадаємо, які жанри існували в давньоруській літературі. Візьміть листочки з кросвордом, що лежать на партах. Хто швидше розгадає?

(Кросворд на закритій дошці. Відкривається потім для перевірки. Шосте завдання хлопці отримують в кінці уроку.)

- Сьогодні ми ближче познайомимося з жанром повчання і з людиною, який безпосередньо написав «Повчання».

- Сьогодні ми ближче познайомимося з жанром повчання і з людиною, який безпосередньо написав «Повчання»

  1. Жанр, в якому викладалися правила життя.
  2. Жанр, який використовується в публіцистичних цілях. Один з авторів Іван Грозний.
  3. Жанр, в якому описувалися всякого роду подорожі в інші землі і пригоди.
  4. Опис життя святого.
  5. Жанр, в якому велися погодні (по «літах» - по «років») дані.

Читання вірша учнем.

Була пора: згубний розбрат
Скрізь літав з хоругвами кривавої,

За ним услід літали голод, і чума;
Розбій, грабіж і мщенье були славою.

Від російських російських кров текла.
Губив половчанин без страху.
Лежали гради купою праху,
І Русь бідою поросла,

Але Русь в біді міцна була
Душею великої Мономаха.

Жуковський ( «Російська слава»)

II.

- Багатьма славними іменами по праву пишається Росія. Ім'я Володимира Мономаха займає одне з перших місць в цьому списку. Він був видатною постаттю Стародавньої Русі, найвизначнішим державним діячем, людиною великого розуму і літературного таланту. Він здобув віддану любов до себе у своїх сучасників і в потомстві.

(Звучить передзвін.)

Виступи учнів:

- Дзвенять київські дзвони, відбиваючи радісний передзвін! Радіє земля російська! На престол вступає Володимир Мономах, онук Ярослава Мудрого. Минуло трохи більше ста років після прийняття християнства. Половці продовжують наступати на Русь. Руські князі сваряться, перетворюючи сварки в руйнівні війни. Але Русь об'єднується під владою Володимира Мономаха і переходить від пасивної оборони до активного наступу в степ. Прізвисько Мономах (одноборець) міцно закріпилося за цим князем.

- Трирічним дитиною Володимира урочисто посадили на коня. Такий був звичай. Ростили майбутнього воїна і полководця. Батьки подбали, щоб юний Володимир збагнув книжкову мудрість, опанував би не тільки навичками воїна, а й освіченої людини. Батько знав 5 мов. В їх княжому будинку було багато рукописних книг. Мати, гречанка Анастасія, також належить до кола тих, хто читає, мислячих людей. З семирічного віку Володимир став навчатися письму та читанню. Займався наполегливо і старанно. Самостійне життя Володимира почалася в 13 років, коли батько відправив його княжити в далеке Ростовське князівство.
У зрілих літах він був государем в спадковому володінні, розумним порадником князя, жалісливим благодателем бідних, знаменитим переможцем ворогів Вітчизни. У роки його життя нарешті була досягнута перемога над половцями, укладений з ними найвигідніший світ. Він намагався поліпшити закони, оточував кам'яними стінами стародавні міста, закладав нові (м Володимир). Але, щоб зрозуміти особливості характеру і моральні підвалини Мономаха, потрібно прочитати його духовний заповіт, повчання синам.

III. Історія створення

- Кінець 1117 і 1118 років Мономах провів в Києві. Він став прібалівать, передаючи справи старшому синові Мстиславу. У ці місяці Мономах багато днів проводить у своїй палаті за книгами, в бесідах з митрополитом Никифором. Він читає «Шестоднев», «Пролог», «Бесіди Василя Великого» і «Слово Григорія Богослова». Вже давно, з тих пір, як прочитав колишнє в його бібліотеці «Батькове повчання якогось англійця», у нього зародилася думка залишити і своїм синам повчання про те, як жити, як управляти, воювати і господарювати. Але поки він був молодий, думка ця відсувалася вдалину. І ось тепер він розумів, що жити йому залишалося не так вже й багато - 5,7,10 років, але, напевно, не більше. Поки тіло ще не немічне, поки голова ясна, потрібно все, що вистраждане, передумано, віддати людям і насамперед синам, яким належить відстоювати його справу. У цей вечір він раніше відіслав слуг, щільно зачинив двері, розклав на столі лист чистого пергаменту, задумався, вивів перші слова: «Я, смиренний дідом своїм Ярославом благословенним, славним, наречений у хрещенні російським ім'ям Володимир, батьком коханим і матір'ю своєю з роду Мономахов ... »і він зачекав, подумав і продовжував писати буквицу за буквицей. Він працював цілий вечір і зумів написати багато про що, а головне - про єдність Русі перед лицем безперервної боротьби з половцями. Він згадував свої давні роки. У хвилини таких роздумів очі його ставали холодними, а підборіддя кам'янів. До полудня вершив справи всієї Русі, в полудень обідав і спочивав, а після приймався за писання.
З уривками з того, що вийшло ми познайомимося з підручника на стор. 26.

Робота з текстом

Виразне читання уривків

Бесіда з питань:

- Кому присвячено «Повчання»?
- Як зрозуміти вираз «на санях сидячи»? В дорозі або в кінці життя?
- Чому просить автор прийняти грамотку в серце своє? Як ви розумієте це прохання?
- У чому сенс «Повчання»?
- Які поради «благовірного князя» здаються вам корисними і в наш час?
- Які моральні цінності вихваляє Володимира Мономаха?
- Яким словом можна назвати турботу про тих, хто потребує? (Милосердя)
- Як ви думаєте, люди в наш час виявляють милосердя?
- Вам було дано завдання знайти приклади з газет.

(Читання і обговорення вирізок)

- Князі ще тоді розуміли, що сила держави в єдності. А того, хто не розумів, потрібно вчити. Держава складається з мільйонів людей. Адже людина не народжується злим, він стає таким. Держава - це правитель. Для цього і писав Мономах своє «Повчання», тобто дітям, майбутнім государям. Чимало зусиль доклав він досягненню своєї головної мети. Одним з яскравих епізодів його походів є укладення миру з Візантією. Мономаху виповнилося 66 років.

Входять посли:

- Мир вам, люди добрі, уклін вам, русичі!
- Добрий день, хто ви і куди прямуєте?
- Ми посли грецькі, а йдемо ми в стольний Київ - град. З дорученням йдемо так з подарунками від імператора.
- Що за доручення?
- Миру ми хочемо з вашим князем, миру на землі візантійської. Ну да колись з вами розмови вести, справи нас чекають великі. Залишайтеся з миром.
- До побачення. Цікаво, що за подарунки несли посли. Давайте запитаємо у наших істориків.

На першому посольському прийомі греки вразили Мономаха, вони піднесли в вигляді дарів імператорський вінець, один з тих, які надягали на голову в урочистих випадках. Вінець був золотий і багато прикрашений дорогоцінним камінням. Разом з вінцем вони піднесли імператорську хламиду (накидку), дорогоцінний пояс, скіпетр і яшмову чашу. Це означало, що вони визнають київського князя своїм імператором. Шапка - символ влади, самодержавства. Згодом всі російські князі і царі вінчалися на престол шапкою.

(Показ ілюстрацій, розповідь про шапку: власна вага 698 гр., Страхова сума в 1990 г.- 3 млн. Рублів.)

Отже, шапка не важка, але у Пушкіна в трагедії «Борис Годунов» в сцені «Царські палати» в монолозі Бориса ми читаємо: «Ох, важка ти, шапка Мономаха». Чому важка? Нелегко було Володимиру в такий важкий час правити російською державою. Він прагнув домогтися справедливості, усунути ворожнечу, перемогти ворогів. Чи не тяжіли ні соболь, ні діаманти, ні дорогі камені, ні золото. Шапка - символ влади і важка вона була своєю відповідальністю, яка покладалася на того, хто править державою. У наш час ця цитата стала поширеною. У словнику крилатих слів і виразів воно має значення як якесь важке становище.

IV. У важкому становищі опинилася одна з учениць, якій було дано завдання дізнатися, хто ще в історії звертався до подібного жанру.

Виступ учениці:

1) «Книга про виховання», Каюмов Насир (1825-1902)
2) Повчання тверського єпископа Семена.
3) «Юності чесне зерцало»

V. Отже, ми бачимо, що в історії не одна людина звертався до подібної теми. І Володимир Мономах не залишився в стороні.
Була рання весна 1125 року. Занемогшего великого князя обережно везли у візку по підсихаючою квітневої дорозі. Яскраво світило сонце. Неподалік знаходився рідний Переяслав. Тут варто збудований Мономахом храм. Він сам вийшов з візка з пройшов до церкви. Після молитви Мономаха вже під руки відвели в хороми. Залишався він там до вечора. Правління він передає старшому синові. 19 травня 1125 роки над Альтою пролунав скорботний звук дзвону, який сповістив про смерть великого правителя. Тіло Мономаха доставили на човні до Києва, потім переклали в сани. В мовчанні стояли люди в храмі, зніяковівши духом напередодні нової невідомої життя. Його смерть була сприйнята на Русі як велике горе. Авторитет цього великого полководця і государя, який залишив у спадок «Повчання», залишився на століття.
Про справи Володимира Мономаха багато відомостей в літописах. Але куди бідніший дані про його зовнішньому вигляді. Збереглося таке короткий опис зовнішності: «Обличчям був червоний, очі великі, Влас рудувато і кучеряві, чоло високо, борода широка, зростом не вельми великий, але міцний тілом і сильний. Хоробрий на раті ... многи вороги переможи. »
Характеристика досить виразна.
Завдання шосте нашого кросворду.

VI. Висновки по уроку

VII. Домашнє завдання: скласти повчання молодшому братові або сестричці.

Додаток 1

Додаток 2

30.07.2009

Хто швидше розгадає?
Як зрозуміти вираз «на санях сидячи»?
В дорозі або в кінці життя?
Чому просить автор прийняти грамотку в серце своє?
Як ви розумієте це прохання?
У чому сенс «Повчання»?
Які поради «благовірного князя» здаються вам корисними і в наш час?
Які моральні цінності вихваляє Володимира Мономаха?
Яким словом можна назвати турботу про тих, хто потребує?
Добрий день, хто ви і куди прямуєте?