Урок історії по темі "Східне напраление зовнішньої політики Івана Грозного"

розділи: Історія і суспільствознавство

Мета уроку:

  • Освітня: розглянути основні напрямки східної політики Івана IV, її причини та результати.
  • Розвиваюча: розвивати навички співпраці в команді, вирішуючи спільні завдання.
  • Виховна: виховати шанобливе ставлення до історії свого народу і країни.
  • Тип уроку: комбінований.

    Обладнання: комп'ютер, інтерактивна дошка, проектор, матеріал з першоджерелами, картина із зображенням Івана Грозного, карта "Російська держава в другій половині XVI століття", ватман, СД.

    На стінах плакати з висловами істориків про епоху і діяльності Івана IV.

    Основні поняття: ясак, козаки, отаман Єрмак, хан Кучум.

    Випереджаюче завдання: презентації учнів групи на тему: "Приєднання Казані і Астрахані", "Приєднання Сибіру", "Входження Чувашії до складу Росії".

    План уроку:

    1. Східна політика.
    2. Добровільне входження Чувашії до складу російської держави.
    3. Приєднання Казані і Астрахані.
    4. Освоєння Сибіру.
    5. Підсумки зовнішньої політики.

    Структура уроку:

    1. Організаційний момент.
    2. Актуалізація опорних знань.
    3. Вивчення нового матеріалу.
    4. Закріплення матеріалу.
    5. Підведення підсумків уроку.
    6. Домашнє завдання

    Хід уроку

    Актуалізація знань, отриманих на попередньому уроці. Ми вивчаємо дуже цікавий період в історії нашої країни - епоху Івана IV (Грозного). На минулому уроці вивчили реформи Івана Грозного. На інтерактивній дошці проектується зображення Івана IV, карта "Російська держава в другій половині XVI століття". Бесіда з питань.

    Які реформи були проведені Іваном Грозним?

    У чиїх інтересах проводилися реформи вибраних раді?

    Як Ви думаєте, чому реформи починаються з військових перетворень? Це випадковість чи ні? Аргументуючи відповіді прикладами, привести учнів до висновку про значення проведених Іваном IV реформ для подальшого розвитку Росії.

    Тема сьогоднішнього уроку: "Східний напрямок зовнішньої політики Івана Грозного". Тему і план уроку записуємо в зошити. (Вони спроектовані на дошці) Подання цілей уроку.

    Ми розглянемо, які питання треба було вирішувати Івану IV у зовнішній політиці, особливо на Сході? Яким чином вони вирішувалися? Які загальні підсумки східної політики, які з поставлених цілей були досягнуті?

    Вступне слово викладача: ( Додаток 1 ) Золота Орда розпалася на окремі князівства. Московська Русь розвивається. Проводяться реформи. В цей же час Іван Грозний починає активну зовнішню політику

    напрями

    Постановка проблемного питання:

    Які ж причини військових дій Росії на Сході? Чи була гостра необхідність в цьому?

    Робота в команді по групах.

    На основі параграфа 26 підручника і уривка документа Ключевського "Східний напрямок зовнішньої політики в середині XVI століття" кожна група на ватмані виписує обгрунтування необхідності приєднання: 1 команда - Казані; 2 команда - Астрахані; 3 команда - Сибіру. Представник кожної команди біля дошки озвучує свою відповідь.

    Привести учнів до висновків: що, активна зовнішня політика на Сході диктувалася потребами подальшого розвитку Росії. Для цього необхідно було: а) ліквідувати осколки Золотої Орди, так як вони представляли загрозу для розвитку країни; б) оволодіти волзької дорогий для посилення торговельних, культурних зв'язків східними і південними країнами; в) освоїти нові землі для економічного розвитку і т.д.

    У період вирішального походу на Казань, чуваська край, який входив до складу Казанського ханства, виявив бажання бути разом з російським народом. Презентація I групи - "Входження Чувашії до складу Росії" ( Додаток 2 ). Перегляд випереджаючого завдання, виконаного із застосуванням ІКТ. Висновки про значення входження чувашів до складу Росії записуються в зошит. Звернути увагу на багатовікову дружбу наших народів.

    II група виступає з презентацією теми: "Приєднання Казані і Астрахані" ( додаток 3 ). Участь чувашів у взятті Казані. Розповісти притчу про чуваському гусляру, який допоміг російським при штурмі казанського кремля. Підводимо учнів до розуміння того, в даний період відбувається розвиток централізованого і багатонаціональної держави. Крім чувашів, про російській підданстві просили і інші неросійські народи. Багато з них увійшли до складу Росії в XVI столітті. (Роздуми про те, в чому причина такого рішення?)

    III група виступає за темою: "Приєднання Сибіру" ( додаток 4 ). Після виступу висновки про значення приєднання Сибіру записуємо в зошит.

    Загальні висновки по темі:

    Росія розширила свої території і захистила споконвічно російські землі

    Вся Волга виявилася в межах Росії, що сприяло розвитку торгівлі з південними і східними країнами

    Інші народи стали добровільно приєднуватися до Росії

    Відкрилися можливості заселення і освоєння земель за Уральськими горами

    Виникли нові міста

    У скарбницю держави стали надходити додаткові податки

    Дискусія про багатонаціональність російської держави. На основі вивченого матеріалу учні роблять висновки:

    а) Позитивні сторони: народи позбулися від набігів і руйнувань войовничих сусідів; під впливом російських у них багата хліборобська культура; осіле тваринництво; ремесла; Послуги транспорту, з'являються нові міста; російські і неросійські жителі обмінювалися елементами культури; відбувається поширення традицій християнства.

    б) Негативні сторони: поступове насильство російських феодалів, духовенства над неросійськими народами; насильницька християнізація; захоплення земель російськими феодалами; великі податки.

    Рефлексія.

    - Що нового ми дізналися на уроці?

    - Чи можна вважати східну політику Івана Грозного успішної і чи всі поставлені цілі були досягнуті?

    Закріплення.

    Використовуючи електронний підручник Кирила і Мефодія "Уроки Вітчизняної Історії до XIX століття", відповісти на питання тестування по темі, що вивчається. (Один з учнів біля комп'ютера відповідає на питання, інші виконують в зошитах через проектування завдання на дошку).

    Підбиття підсумків.

    Ознайомлення з висловлюваннями істориків про епоху і діяльності

    Івана IV: Ключевського В.О., Соловйова С.М., Шмідта С.О. ( додаток 5 ) І висновки.

    Виставляння оцінок активним учням.

    Домашнє завдання.

    Використовуючи додаткові матеріали, в тому числі і Інтернет ресурси, написати історичний портрет Івана Грозного. 26 відповісти на питання (стор. 219).

    Література до уроку:

    1. Історія Росії з найдавніших часів до кінця XVII століття: навч. Для 10 кл. загальноосвітніх відносин. / Под ред.А.Н.Сахаров, В.І.Буганов, 2007.
    2. Зімін А.Л. ХорошевічА.Л. Росія часів Івана Грозного. М., 1982.
    3. Ключевський В.О.Соч .: в 9 т. Т 2.
    4. Скринніков Р.Г. Іван Грозний. М., 1983.
    5. Велика Радянська Енциклопедія. (Використовую статті, ілюстрації і карти).
    6. Віртуальна школа Кирила і Мефодія: уроки Вітчизняної Історії до XIX століття СД.

    5.02.2009

    Які реформи були проведені Іваном Грозним?
    У чиїх інтересах проводилися реформи вибраних раді?
    Як Ви думаєте, чому реформи починаються з військових перетворень?
    Це випадковість чи ні?
    Ми розглянемо, які питання треба було вирішувати Івану IV у зовнішній політиці, особливо на Сході?
    Яким чином вони вирішувалися?
    Які загальні підсумки східної політики, які з поставлених цілей були досягнуті?
    Чи була гостра необхідність в цьому?
    Роздуми про те, в чому причина такого рішення?
    Що нового ми дізналися на уроці?