З ІСТОРІЇ ПРІЗВИЩ

СИТЁНКІ - ВІД ІМЕНІ СИТЁНОК

Уже багато років займаюся вивченням історії моєї батьківщини - села Пролисова і села Ситенок (вони розташовані поруч) в Брянській області та родоводів їх жителів. Є кілька питань, на які не можу знайти відповідь протягом тривалого часу.

1. Село Пролисово названо по річці Пролисе (Пролиске, Пролисовке - так вона називається в різних документах дореволюційного часу), на якій воно стоїть, але що означає саме слово «Пролиса», коли воно виникло? Я чув, що в XVII столітті в Брянську був дворянин Пролисскій, але знову ж таки це прізвище напевно від назви річки. І ще одне питання, пов'язане з назвою річки Пролиса. В даний час ця річка називається Вовківка, і я не можу зрозуміти: хто, коли і навіщо змінив назву річки? Я знаю, що звертаюся не за адресою, але так хочеться повернути річці, на якій сотні років жили мої предки, її історичне, відібране незрозуміло ким і навіщо назву, і ось ніяк не можу дізнатися механізму повернення історичної назви географічного об'єкта. Допоможіть будь ласка!

Допоможіть будь ласка

2. Як пішла назва села Ситенко, і що воно означає? Відомо, що в документах XVII століття це село ще називалася і Ситічі, і Сітічь, і Нісітічі. Крім того, в одному документі, датованому приблизно +1745 роком, згадується про колись жив в Ситенко Богдані Ситенкове. можливо, це прізвище походить від назви села, але прізвища селянам Пролисова і Ситенок були дані лише в ході ревізії 1834 роки (принаймні в період 1709-1833 років прізвищ там не було). І, крім того, ці землі раніше (мало не до середини XVII століття) входили до складу польсько-литовської держави.

3. Як відбулися і що означають прізвища Меркачёви (Міркачёви), Посекаеви (від слова «пасіка»?), Файкови (Фойкіни), Торшікови (від Андрія Тархова, але що таке «Тархов»?), А також згадується в документі початку XVIII століття прізвище Вартохін?

З глибокою повагою і надією отримати відповідь Г. Соколов (сел. Навля Брянської обл.).

1. І назва села Пролисово, і прізвище Пролисскій утворені від назви річки Пролиса. Лисинами і пролисини в топоніміці називаються галявини, галявини в лісі, місця, позбавлені рослинності, невеликі гірки з неродючому грунтом, оголений берег річки. Подивіться, що з цих реалій властиво вашій річці.

За останній час у нас виявлено кілька випадків підміни назв невеликих річок. Повернути назву складно, але можна. По-перше, існує повна гідронімного зйомка басейнів ряду річок. По-друге, треба поцікавитися, хто складав кадастри і за якими документами. По-третє, в ряді місць топографічна зйомка зроблена погано; по ній важко зрозуміти, де основна річка, а де приплив. У подібних випадках можуть надати допомогу краєзнавці.

2. Назва села Ситенко (або Ситёнкі) утворено від імені Ситёнок. Так в старовину називали молодшого сина або онука чоловіка на ім'я Ситий (а). Ситёнкі (множина) - нащадки Сита. Село отримала назву за колективним прізвисько її жителів. Дуже цікавий варіант назви, що існував в XVI столітті: Ситіч (ь) і Ситічі. Це по батькові від імені Сита (як Микита - Микитович). Ситічі - знову-таки колективне прізвисько синів Сита.

Ім'я Сита може бути утворено від слова сито (підсолоджена медом вода). Давньоруські імена часто утворювалися від назв продуктів харчування, порівняйте Сусло, Кисіль, Толокно. B 1489 році був Федір Сита, дяк ростовського владики. Але ім'я Сита / Сита може бути і перетвореної формою деяких старих церковних імен, таких як марсали - Марсіта - Сита або Ісіцій - Ісіта - Сита. У ряді південно-західних говорів склад сі вимовляється майже як си. Таким чином, усічена форма календарного імені збіглася за звучанням з давньоруським ім'ям. Прізвище Ситін з'являється досить рано: Федір Євстафійович Ситін, дяк, 1510 р

Богдану Ситенкову прізвище дана не від назви села, а від імені Ситенок / Ситёнок. Можливо, це була ще не справжнє прізвище в нашому сьогоднішньому розумінні цього слова, а іменування по батькові: син Ситёнка. Навіть якщо офіційних прізвищ в якихось документах немає, це не означає, що їх не було взагалі. Існували так звані вуличні або сільські прізвища, які могли змінюватися з кожним поколінням або через покоління в залежності від складу сім'ї.

3. Прізвище Вартохін походить від імені Вартоха - одна з багатьох розмовних форм імені Варфоломій / Бартоломей.

Прізвище Меркачёв походить від розмовної форми імені Меркурій. Прізвище Файко - від імені Файко - розмовної форми імені Ефай - церковна форма Ієффай.

Прізвище Торшіков походить від імені Торшік, похідного від імен Віктор і Вікторій через проміжні форми Вікторшо - Торшо - Торшік.

2. Як пішла назва села Ситенко, і що воно означає?